CINDER

Autor: MCINDERarissa Meyer

Nakladatelství: Egmont

Žánr: Sci-fi a fantasy – romány

Rok vydání: 2012

Počet stran: 400

Rušné ulice Nového Pekingu se hemží lidmi a androidy. Populaci devastuje smrtící nákaza. Z vesmíru tomu přihlížejí krutí měsíční lidé, kteří čekají na správný okamžik. Nikdo netuší, že osud Země spočívá v rukou jediné dívky…

Šestnáctiletou Cinder považuje většina lidské společnosti za nepovedenou hříčku techniky a její macecha za neúnosné břemeno. Být kyborg ale má i své výhody – mozkové rozhraní poskytuje Cinder nevšední schopnost opravovat věci (roboty, vznášedla, své vlastní nefungující součástky), díky čemuž se stane nejvyhlášenější mechaničkou v Novém Pekingu. Právě tato pověst přivede k jejímu stánku prince Kaie, který potřebuje před výročním bálem opravit porouchaného androida. Princ opravu v legraci nazve otázkou národní bezpečnosti, ale Cinder má podezření, že věc je mnohem vážnější, než jí je princ ochoten prozradit.
Cinder touží udělat na prince co nejlepší dojem, ale se všemi plány je konec, když se její mladší nevlastní sestra a jediná lidská přítelkyně nakazí smrtelným morem, který sužuje Zemi už celé desetiletí. Macecha obviní z dceřiny nemoci Cinder a nabídne její tělo pro výzkum moru, což je „pocta“, kterou dosud nikdo nepřežil.
Ale netrvá dlouho a vědci zjistí, že jejich nové pokusné morče je zvláštní. Chirurgové, kteří proměnili Cinder v kyborga, něco skrývali. Něco cenného.
Něco, kvůli čemu jsou někteří lidé ochotní zabíjet…

Tato kniha vypráví o dívce jménem Cinder, která žije v budoucnosti po čtvrté světové válce, v Novém Pekingu. Cinder není obyčejná dívka-je to kyborg. Kyborgové jsou lidé s částmi robota, které nahrazují jeho části těla a neumí plakat. Proto si o nich lidé myslí, že nemají emoce a nejsou to lidé. Společnost na ně pohlíží jako na něco, co si nezaslouží úctu, na něco méněcenného. Cinder se proto snaží své kovové části těla zakrývat svým oblečením, ale občas její součástky nefungují a Cinder nezbývá nic jiného, než kulhat. Po nocích si doma v garáži opravuje svou kovovou nohu a doufá, že nikdo nezjistí, že je kyborg.

Cinder žije se svou nevlastní matkou a se dvěma nevlastními sestrami. Jediná Pivoňka ji má z této rodiny ráda. Cinder musí totiž pro zlou macechu pracovat a vydělávat jí peníze. Naše hrdinka je mechanička a živí se zpravováním androidů a jiných technických přístrojů. Také má stánek na trhu.

Jednoho dne se u jejího stánku zastaví princ Kai, který se má brzy stát císařem. Chce, aby mu opravila jeho osobní android, protože nikdo v paláci to neni schopný udělat. Cinder se princ velmi líbí a zdá se, že ani ona není Kaiovi lhostejná. Princ potřebuje svůj android opravit ještě před slavnostním plesem a Cinder mu slíbí, že to do té doby stihne. Když princ odejde, přiběhne k ní Pivoňka, která je nadšená, že viděla prince Kaie. Velmi ráda by si s ním zatančila na plese a doufá, že sežene krásné šaty, ale Cinder ví, že ji nevlastní matka na ten ples nepustí.

Tuto zemi sužuje smrtelná nemoc, která má celkem čtyři stádia. Nikdo zatím nenašel lék a proto se královský lékař rozhodl, že si jednou za čas vybere pár obyvatel , kteří mu budou sloužit na medicínské pokusy. Když jde Cinder společně s Pivoňkou a její kamarádkou Iko na vrakoviště, najdou zde staré auto poháněné benzínem. Je to pro ně historické auto a Cinder ho chce opravit, aby s ním pak mohla odjet do Evropy, daleko od macechy. Najednou uvidí na Pivoňce skvrny na kůži a zjistí, že se nakazila smrtelnou nemocí. Pivoňku odvezou do karantény a Cinder chtějí zkontrolovat, jestli se nenakazila taky, ale jako zázrakem je stále zdravá.

Když se o Pivoňce dozví macecha, dává vše za vinu Cinder a proto ji přihlásí jako dobrovolnici na pokusy ke královskému lékaři. Všichni totiž vědí, že se z jeho pokusů nikdo živý nevrátil.Pokus lékaře spočívá v tom, že aplikuje smrtící látku Cinder do žil a bude sledovat, zda-li zemře, nebo ne. K jeho překvapení Cinder přežije a ta mu slíbí, že bude v jeho experimentech pokračovat, pokud jí vytvoří účet, na který jí pošle peníze.

Současný císař, otec Kaie, má také smrtelnou nemoc a umírá. Už několik let vyjednává s Měsíčňany (lidé z měsíce) o mírové smlouvě. Královna Levana přijme mírovou smlouvu jen tehdy, pokud se provdá za Kaie, budoucího císaře. Měsíčňané mají zvláštní schopnost ovládat ostatní lidi pomocí svých myšlenek.

Jeho otec nechce, aby si Kai vzal Levanu, protože ví, že by zotročila jeho lid a vládla by krutě a nemilosrdně. Když však císař zemře, královna Levana přijíždí do jejich paláce, aby znova projednala sňatek s Kaiem. Princ zjišťuje, že si královna tajně tvoří armádu nestvůr a pokud Kai sňatek odmítne, nebude váhat a svou armádu použije proti nim. Jenže Kai ví, že kdyby si ji vzal, jeho lid i celá země by velmi trpěla.

Cinder o sobě zjišťuje, že je imunní vůči smrtelné chorobě a společně s lékařem se snaží vytvořit lék. Jenže po příjezdu Levany ji lékař varuje. Nesmí se s královnou setkat. Kdyby ji viděla, nechala by ji zabít. Cinder tomu nerozumí, ale slíbí, že se do paláce zatím nevrátí.

Cinder pracuje ve svém stánku a přemýšlí o Kaiovi. Ten ji nakonec vyhledá a pozve ji na ples, který se rychle blíží. Cinder odmítne, protože v ten den má odjet s opraveným autem do Evropy, ale princ neztrácí naději. Další den jde do paláce vrátit opraveného androida, ale potká Levanu. Zdá se, že na Cinder nepůsobí Levanino ovládání a v královnině tváři se objeví náznak poznání. Jakto, že ji královna poznala? Jaké tajemství o sobě Cinder neví?

Když Levana dá jako dárek Kaiovi jednu lahvičku s lékem na smrtelnou nemoc, předá ji svému lékaři a ten chce vyléčit Pivoňku, ale už je pozdě a Pivoňka umírá.

Mezitím se Cinder dozvídá tajné informace o plánech Levany a proto se vydává do paláce na ples, aby všechno řekla Kaiovi. Jenže na plese se odhalí více, než jedno tajemství. Dozví se snad celý svět, že Cinder je kyborg? A co když je Cinder něco mnohem víc? Proč je Levana tak posedlá touhou ji zabít? A jaké další plány královna má? Co když se Kai rozhodne pro sňatek?

Tato kniha se mi líbila. Četla se svižně a já ji měla brzy přečtenou. Příběh mi trochu připomínal Popelku-zlá macecha, kouzelný princ a ples, na který měla Cinder zakázáno jít. Občas mě nudily pasáže, kdy popisovala, jak opravuje androidy a jaké dráty se tam nejlépe hodí. Také jsem postrádala trochu toho napětí a akce, ale i přes to se mi kniha líbila a uvidíme, jaký bude další díl Scarlet.

Péťa

HODNOCENÍ – 8/10

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s