DVOJÍ TVÁŘ

DTTAutor: Kathrin Lange

Nakladatelství: Fragment

Žánr: Literatura světová – Thrillery

Rok vydání: 2013

Počet stran: 200

Když se patnáctiletá Kim seznámí se záhadným a přitažlivým Lukasem, nemá ani tušení, že chodil s její starší sestrou Ninou, kterou před dvěma lety našli mrtvou – s třpytivou vážkou na obličeji. Kim se do Lukase zamiluje. Neustále ale pochybuje o tom, zda mu může důvěřovat. Ve chvíli, kdy chce na svoje obavy zapomenout, zmizí další dívka. Rozum jí napovídá, aby byla opatrná… Co když je ale všechno jinak, než si myslí?

Hlavní hrdinkou je patnáctiletá dívka jménem Kim. Před dvěma lety jí zemřela starší sestra Nina a Kim se z toho od té doby nedokázala dostat. S Ninou měly velmi silné sesterské pouto a Kim kvůli její smrti musí občas navštívit psychologa. Jenže Nina nezemřela přirozenou smrtí. Někdo ji zavraždil a na jejím obličeji zanechal umělou vážku. Od té doby se Kim snaží vyhnout všem vážkám a místům, které společně s Ninou navštěvovaly. Jenže poslední dobou se jí to moc nedaří.

Její sestra zmizela jedné nedělní noci, když šla do kina. Protože si s Ninou říkaly všechna tajemství, Kim věděla, že Nina žádného přítele nemá. Jenže to se zmýlila. Když se Kim v nedělní večer učila na písemku z matematiky, volala jí Nina na mobil. Kim to ale nezvedla, protože byla příliš zabraná do učení a Nina jí nechala vzkaz ve hlasové schránce. To však Kim zjistila čirou náhodou až po dvou letech.

Nina ve zprávě mluvila vystrašeně a brečela. Prý se s ní její nový přítel rozešel ještě dřív, než spolu šli na první rande. Nutně se potřebovala s Kim sejít a prosila ji, aby ten telefon zvedla. Poté zašeptala, že slyší nějaké kroky a musí ukončit hovor. Od té chvíle, co si Kim poslechla její zprávu, se nemůže zbavit pocitu, že jí mohla nějak pomoct. Kdyby jí zvedla mobil, možná by ji dokázala nějakým způsobem zachránit. Mohla naposledy slyšet svoji sestru.

Máma Kim je na několik týdnů v nemocnici kvůli rehabilitacím. Proto žije Kim s bývalým přítelem její mámy, Sigurdem. Ten ji má ohlídat do té doby, než se její máma vrátí. Kim má za nejlepší kamarádky Sabrinu a Marii. Když se jednoho dne střetne s novým klukem v jejich škole, začíná si myslet, že jí konečně bude přát štěstí. Mladík se jmenuje Lucas a po pár dnech ji pozve na rande do jednoho klubu. Sigurdovi se to moc nelíbí a když přijde Marie Kim vyzvednout, nedovolí Sigurd Kim odejít. Pošle Marii, ať jde na večírek sama, ale Kim tajně vyleze oknem ven a na večírek se nakonec dostane včas.

Zpočátku se Kim baví: Setkala se s Lucasem, tančili spolu a Kim se náramně bavila. Pak si odskočí na toalety a tam uslyší jedny holky, které pomlouvají Lucase. Zjistí, že se o něm říká, že byl ve vězení a své přítelkyně mlátí. Prý se také v sedmé třídě hodně pral a na dva roky pak přestal chodit do školy. Kim tomu nechce věřit, ale i přes to začíná mít o Lucasovi pochybnosti. Přece jenom se chová tajemně a občas se tak divně tváří, tak nebezpečně. Když se vrátí k Lucasovi, přidá se k nim Sabrina a začne se bavit na Lucasův účet. Lucas se naštve a beze slov odejde. Kim má ještě větší podezření, kvůli jeho tak rychlému odchodu. Pak si všimla, že Marie vůbec na večírek nedorazila, ale moc se tím nezabývá.

Když dorazí domů, nemůže Kim usnout. Později kdosi začne házet kamínky na její okno a když se vykloní, uvidí venku Lucase. Je opilý, celý pomlácený a od krve. Přišel se Kim rychle omluvit a pak zase zmizel. Druhý den se ve škole Marie opět neukázala, ale Sabrina ji ujišťuje, že se jí nic nestalo, protože už dvakrát utekla z domova a určitě je to i tento případ.

Lucas nakonec pozve Kim na výlet a ona s ním jede. Navštíví Lucasovu matku v opatrovně, kde skončila kvůli svému manželovi. Lucasův otec hodně pil a poté jeho mámu zbil, až po jeho úderech skončila v nemocnici. Později, když ji odveze domů, ji Lucas políbí. Kim si doma znova čte deník její sestry a zaujme ji básnička, kterou napsala jako poslední před svou smrtí. Básnička se jmenuje Blanitá křídla a její první sloka zní

Zabij mě něžně, můj nejmilejší. Kim si je jistá, že básnička souvisí s jejím neznámým přítelem, o kterém si Kim myslí, že je jejím vrahem. Nemůže však přijít na to, jak je básnička spojená s vrahem její sestry.

Když jednoho dne ve škole Kim popadne zoufalost z sestřiny smrti, běží na jejich společné místo, ke zřícenině. Později ji tam najde Lucas a řekne jí něco, co je pro Kim velmi bolestivé. Když se vrátí domů, čeká ji další šok. Její kamarádka Marie byla zavražděna a u její mrtvoly se našla stejná vážka, jako u její sestry. Kim se všechno hroutí pod rukama a většina důkazů nasvědčuje tomu, že to udělal Lucas. Jenže jaký by k tomu měl důvod? Kim se rozhodne najít Ninin ztracený mobil a po cestě narazí na Lucase.

Ten se s ní vydává na zříceninu, kam spolu Kim s Ninou chodily. Nina na svůj mobil nahrála video těsně před svou smrtí, které by pomohlo usvědčit jejího vraha. Jenže než si stihne Kim pustit video, někdo ji napadne a omráčí. Když se Kim probudí, nemůže uvěřit, koho před sebou vidí. Kdo napadl Kim v té zřícenině? Byl to snad Lucas, který nechtěl, aby to video viděla? Protože to video by ho mohlo usvědčit, jako vraha. Nebo to byl někdo jiný? Kdo zabil její sestru i kamarádku a proč? Zdá se, že se vrah po dvou letech opět vrátil.

Kniha se četla rychle a nebyly zde dlouhé a nudné pasáže. Občas mě trochu štvalo, že autorka z hrdinky dělala až moc velkou chudinku. Skoro ve všech kapitolách řekne Kim stejnou větu: Snaž se neomdlít! Jinak je to ale hezké a oddechové čtení na prázdniny.

Za poskytnutí výtisku děkuji nakladatelství Fragment.

Péťa

HODNOCENÍ – 8/10

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s