DELIRIUM

DEAutor: Lauren Oliver

Nakladatelství: Albatros Media – CooBoo

Žánr: Sci-fi a fantasy – Romány pro ženy

Rok vydání: 2012

Počet stran: 352

Dříve si lidé mysleli, že je láska dobrá věc. To bylo předtím, než na ni vědci objevili lék. Lidé nechápali, že když vám jednou láska oblaží mysl a rozproudí krev, není úniku. Teď je všechno jinak, vědci ji dovedou vymýtit a vláda požaduje, aby se všichni občané v den svých osmnáctých narozenin podrobili speciálnímu lékařskému zákroku, díky němuž by měli být vůči lásce imunní. Lena Halowayová se na ten den vždy těšila. Život bez lásky přece znamená život bez bolesti, bezpečný a předvídatelný. A šťastný. Schází devadesát pět dní, jenže Leně se stane něco nemyslitelného: Zamiluje se.

Knížka vypráví příběh o dívce jménem Lena. Žije ve světě, kde si lidé myslí, že láska je nemoc a může vás zabít. Proto vědci vymysleli lék, díky němuž budou všichni imunní vůči lásce. Život po proceduře bude bez bolesti, předvídatelný a šťastný. Všichni občané se musí podrobit lékařskému zákroku v den svých osmnáctých narozenin.

Jenže existují lidé, kterým říkají Nežádoucí. Jsou to lidé, kteří žijí za hranicemi státu, v Divočině. Tam se schovávají, aby je nenašli a nemuseli podstoupit léčbu. Žijí si tam svobodně. Můžou se zamilovat a být spolu šťastní. Nesouhlasí s léčbou, protože lidé bez lásky, jsou lidé bez emocí. Chovají se tak, jak se od nich čeká, prostě, jako roboti. Někteří Nežádoucí ale musejí mezi vyléčenými lidmi žít, aby si vydělali peníze, nebo studovali. Proto si sehnali falešné “občanky“ a někteří se dostali na vysoká místa, takže můžou pomáhat i jiným Nežádoucím. Také si za uchem nechali udělat nožem jizvu, a ta se podobá té, která zůstane lidem po lékařském zákroku. Díky tomu si ostatní myslí, že už jsou vyléčení.

Hranice jsou ohraničené vysokým plotem, do kterého je vpuštěn elektrický proud a hlídán strážnými. S pomocí jedné Nežádoucí, která pracuje u strážných, mohou ostatní v noci přeběhnout do Divočiny. Lena má zákrok podstoupit za devadesát pět dní a už se nemůže dočkat. Až podstoupí léčbu a dokončí studia, vyberou jí pár partnerů, kteří se k ní budou nejvíce hodit a Lena si z nich vybere budoucího manžela (tomu říkájí spárování). Poté si vyberou byt a práci a budou žít spolu navždy.

Lena vídá po ulicích vyléčené páry a trochu jí to nahání strach. Dotýkají se prsty toho druhého, ale pořádně se nevezmou za ruku. Nesmějí se, jen upírají oči před sebe. Jakoby tam viděli něco více zajímavého. I přesto se ale na léčbu těší a spolu s nejlepší kamarádkou Hanou spolu tráví co nejvíce času. Protože po léčbě už jedna druhou nebudou zajímat. Bude jen zázrak, jestli si na sebe vůbec vzpomenou.

Lena chodí s Hanou pravidelně běhat a jednoho dne se stane, že je cesta zavede do zadního vchodu laboratoří. Tam je nachytá Alex, který zde pracuje. Alex očaruje Lenu a ta z něj nemůže odtrhnout oči. Alex je vezme na střechu, odkud je vidět nádherný výhled na moře. Když se Hana nedívá, zašeptá Leně do ucha místo a čas schůzky, kde by se s ní rád sešel. Lena je z toho v šoku. Takhle se přece projevuje láska! Copak tenhle kluk neví, že je zakázaný se sbližovat? Ale protože se jí Alex opravdu líbí, řekne si, že na schůzku přijde.

Lenina rodina je celá vyléčená, kromě jejích sourozenců, kteří jsou velmi malí. Její matka podstoupila léčbu třikrát, ale nikdy na ni nepůsobila. Když ji chtěli vzít na léčbu počtvrté, radši spáchala sebevraždu. Od té doby Lena žije se svou tetou Carol. V den schůzky se vytrácí ven, ale když dojede na smluvené místo, Alex tu není. Lena zklamaná odjíždí domů a další den se zastaví u Hany. Ta je posedlá myšlenkou, že tam venku někde jsou Nežádoucí. Chce porušit zákaz vycházení a jít večer na večírek. Leně se to nelíbí, ale přemůže ji zvědavost a dorazí tam také.

Tam potká Alexe, který tvrdí, že na ni čekal. Lena je mladíkem okouzlená a tak si domluví další schůzku. Na jejich druhé schůzce se Lena o Alexovi dozvídá jeho velké tajemství!

I přes to je ale láska silnější, a tak se rozhodnou se scházet tajně. Jednou je ale uvidí Hana, ale i té se Alex zamlouvá, a proto slíbí, že to nikomu neřekne. Najdou si opuštěný dům, kde se budou všichni tři scházet. Lena je šťastnější, než kdy dřív, ale její léčba se blíží a už jí poslali i seznam kluků, ze kterých si musí vybrat svého nastávajícího. Když má po práci konečně pár dní volna, rozhodne se, že je stráví s Alexem. Jenže teta Carol jí přichystá překvapení v podobě návštěvy jejího budoucího manžela. Lena nemá jak dát vědět Alexovi, že na jejich schůzku nepřijde, a tak je po celou dobu návštěvy nepříjemná.

Alex zjistí, že v Kryptách (vězení pro lidi, kteří se nechtěli nechat vyléčit) by možná mohla být její matka, a stále naživu. S nadějí se tam vydají podívat. Oba musí předstírat, že se vůbec neznají, i když má Lena nucení vzít Alexe za ruku. V Kryptách však zjistí nečekanou pravdu.

I Alex má těžkou minulost se svojí rodinou. Jenže nic netrvá věčně a v tomto příběhu tomu nebude jinak. Už zbývá jen deset dní k Lenině léčbě. Podaří se jim vymyslet plán, jak spolu žít a utéct do Divočiny? Je Lenina matka stále naživu? Někdo tuší, že Lena je zamilovaná, kdo to ale bude? Jaké tajemství ještě Alex skrývá? Ani v této knize se nevyhneme zradě a naši dva hlavní hrdinové za to musejí draze zaplatit. Zaplatí za to tu nejvyšší cenu? Své životy? Kdyby láska byla nemoc, nechali byste se vyléčit?

Tato knížka se mi velmi dobře četla. Bylo zde spoustu romantických chvil a děj byl nepředvídatelný. Co bych knize vytkla, bylo popisování. Až moc dlouze popisovala situace, jak vypadají místnosti, a co si hlavní hrdinka myslí. Také v prvních pár kapitolách bylo samé popisování. Příběh je však originální a konec…???? Páni!!

Nejvíce se mi líbila postava Alexe. V těžkých chvílích si poradil s chladnou hlavou a vždy přišel na nějaké řešení. Byl také vtipný a já se nejednou musela u jeho vtípků usmát. Byl mi sympatický a objevil se vždy, když jsem ho v příběhu potřebovala. Postava Leny nebyla špatná. Jen mi občas přišlo, že z ní autorka dělá až moc velkou chudinku. Jsem zvědavá na další díly.

Péťa

HODNOCENÍ – 8/10

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s