PROHNANÝ

PROHNANÝAutor: Kevin Hearne

Nakladatelství: Laser – books

Žánr: sci-fi a fantasy – romány

Rok vydání: 2012

Počet stran: 272

Atticus O’Sullivan, poslední druid, si poklidně žije v Arizoně, provozuje okultní knihkupectví a ve volném čase na sebe bere zvířecí podobu a vyráží na lov se svým irským vlkodavem. Sousedé a zákazníci ho znají jako pěkného potetovaného jednadvacetiletého Ira – ale ve skutečnosti nemá jednadvacet let, ale jednadvacet století. Nemluvě o tom, že čerpá sílu ze země, oplývá břitkým rozumem a nosí ještě břitčí meč známý jako Fragarach neboli Odpovídač.
Po tom však touží jeden pořádně naštvaný keltský bůh, který prohání Attika po celá staletí. Nyní ho konečně vystopoval a Atticus bude potřebovat všechnu svoji sílu a k tomu pomoc svůdné bohyně smrti, upířího a vlkodlačího právníka, sexy barmanky a trochu toho starého dobrého irského štěstí, aby se mu podařilo nakopat pár keltských zadků a zachránit si krk.

Tato knížka vypráví příběh o druidovi jménem Atticus O‘ Sullivan. Je to poslední druid, který si poklidně žije v Arizoně, kde vede své knihkupectví. Není mu však jednadvacet let, jak se většina lidí domnívá, ale jednadvacet století.

Aenghus Óg, keltský bůh lásky, pronásleduje Atticuse už celá tisíciletí, protože mu kdysi dávno na bitevním poli ukradl legendární meč Fragarach. Teď ho chce zpátky a Atticus před ním celý svůj život neustále utíká. Když jednoho dne do knihkupectví přiletí velká černá vrána, ví Atticus, že s jeho poklidným životem je konec. Vrána se totiž převtělí na Mórrígan, bohyni smrti, se kterou má zvláštní dohodu. On bude trnem v oku Aenghusovi a ona ho za to nechá na živu.

Mórrígan Atticuse varuje. Podle ní Aenghus zjistil, kde teď žije a posílá za ním svoje nohsledy. Musí odsud okamžitě odejít a najít si jiné místo k životu. Jenže Atticus už utíkat nechce, a tak příkaz bohyně odmítne. Do obchodu přichází čarodějka Emily, která má zvláštní přání. Chce po Atticusovi lektvar, po kterém by nebyla atraktivní a přitažlivá pro Aenghuse. Atticusovi to přijde divné, ale i přes to jí uvaří čaj a řekne, že si pro něj má přijít každý den. I přes její krásný vzhled jí Atticus nevěří. A to se mu zanedlouho vyplatí.

Cestou domů se zastaví na kus řeči s vdovou, se kterou má zde nejbližší vztah. Jsou přátelé a Atticus jí pomáhá na zahrádce. Když přichází domů, varuje druida jeho pes Oberon pomocí myšlenek, že je tu neznámá dívka. Zjistí, že je to bohyně lovu, Flidais, která ho také přišla varovat před blížícím se Aenghusem.

Atticus na sebe dokáže brát zvířecí podobu, a tak nabídne bohyni, aby s nimi šla na lov. Jenže Flidais očaruje jeho vlkodava Oberona, aby zabil hlídače parku, který se tam náhodou objevil. Atticus ví, že policie na jeho těle najde psí DNA a proto uvalí na Oberona kouzlo, které ho udělá neviditelným. Také ví, že Aenghus ovládá část místní policie, a proto si na pomoc zavolá Hala.

S Halem se schází v restauraci a domlouvají si postup pro policii, která má namířeno k Atticusovi domů. Na cestě zpátky druida napadá Bres, vůdce Aenghusových nohsledů, a chce po něm Fragarach. Atticus ho zabije, ale bohužel se to stane před očima jeho kamarádky vdovy. Ta je z toho nejdříve otřesená, ale pak se rozhodne Atticusovi pomoct a nechá mrtvé tělo Brese zahrabat na své zahradě.

Druid se konečně vrací domů, kde na něj čeká upíří právník Leif. Než se však stačí pozdravit, zaútočí na ně skupina Firbolgů, kterou na ně poslal Aenghus. Nakonec je Atticus s Leifem všechny zničí, ale druid je zraněn, a proto načerpá sílu ze země. Jejich soused zavolal policii a Leif zde odvádí skvělou práci.

Atticus se snaží najít spojence, aby mohl porazit Aenghuse. Komu ale může věřit? Čarodějnicícm? Nebo jiným bohům a bohyním? Za druidem přichází Brighid, sestra Aenghuse, a varuje ho před bratrovou sílou. Aenghus shromažďuje všechny kouzelné zbraně a buduje svou armádu. Ona sama vyrobila zbroj, kterou by ani meč Fragarach neměl proniknout, ale Aenghus je přesvědčený, že pronikne. Pokud chce Atticus zabránit krveprolití, musí si najít nové spojence. A to rychle, protože mu už není v patách jen Aenghus, ale také policie a dozvídá se, že ho někdo zradil.

Když do jeho knihkupectví přichází policie a jeden z policistů prokoukne maskovací kouzlo, kterým zneviditelnil meč, je jasné, že pracuje pro Aenghuse. Policista chce meč sebrat, ale když mu najednou zmizí před očima, rozzlobí se a Atticuse střelí. Nastane zmatek a Leif dovleče druida ven k trávě, aby načerpal sílu. Naneštěstí se uzdraví až moc rychle a v nemocnici si to nedokáží vysvětlit.

Atticus je velmi rozzlobený. Vždyť už kvůli Aenghusovi zemřeli dva nevinní lidé! Je rozhodnutý jít domů, vzít meč a přilákat sem Aenghuse. Jenže zjišťuje, že mu unesli Oberona i jeho přítele Leifa. Dohoda zní: Vrátíme ti přátele výměnou za meč.

Atticus neváhá a chce osvobodit své přátele, ale kdo mu pomůže? Není pochyb, že na smluveném místě se objeví i Aenghus a Atticus mu nemůže čelit sám. Kdo ho zradil a komu může důvěřovat? Může věřit Mórrígan? Nebo snad Flidais? Zachrání své přátele, nebo to jeden z nich nezvládne? Kde získá pomoc a zničí Aenghuse jednou provždy?

Knížka se mi celkem líbila. Byla vtipná a já se nejednou při čtení musela nahlas zasmát. Co bych vytkla je, že prvních pár kapitol je samé popisování a vysvětlování, ale to ke knize prostě patří. Čekala jsem trochu víc akce a napětí, ale to se dostavilo hlavně ke konci, při zachraňování Atticusových přátel. Použil spoustu nových jmen, takže jsem se v nich chvílema ztrácela, ale člověk si pak na to při čtení zvykne. Líbila se mi postava upířího právníka Leifa, který velmi vtipně vysvětlovat právnické zákony.

Ten nalevo pozvedl pravačku s mečem a místo odpovědi na mě zavrčel.

„Prozraď, kde je meč!“

„Jaký meč? Ten, co máš v ruce? Pořád ho držíš, frajere.“

Za poskytnutí výtisku děkuji internetovému knihkupectví Palmknihy.

Péťa

HODNOCENÍ – 7/10

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s