VLK SAMOTÁŘ

vlk!!!Autor: Jodi Picoult

Nakladatelství: Ikar

Žánr: Literatura světová – romány

Rok vydání: 2013

Počet stran: 416

Když vlk v divočině ví, že nadešel jeho čas, že už své smečce není k užitku, rozhodne se vytratit. Zachová si hrdost a zemře tak, jak žil. Lidé takové štěstí nemají. Luke Warren strávil celý život výzkumem života vlků, dokonce s nimi nějakou dobu i žil – rozumí jim lépe než vlastní rodině. Když po vážné dopravní nehodě upadne do komatu, musí o jeho osudu rozhodnout Edward a Cara, jeho již dospělé děti, kteří jsou tak nuceni se znovu konfrontovat s mužem, kvůli němuž Edward utekl z domova – ale který stále zůstává jejich otcem. Rázem si oba musí pokládat otázky, na něž neexistují jednoduché odpovědi, ale které zodpovězeny být musí. Jaké motivy vedou jejich rozhodnutí nechat otce zemřít, nebo ho naopak udržovat při životě na přístrojích? Co by chtěl on sám? A jaká tajemství před sebou Edward s Carou skrývají? Nový kontroverzní titul světově úspěšné autorky a hvězdy současného psychologického románu Jodi Picoultové.

Tato knížka byla mým prvním dílem, které jsem od této autorky, Jodi Picoultové, četla. Zpočátku jsem se bála, jestli jsem neudělala chybu, že jsem si knihu koupila, když jsem od této spisovatelky ještě nic nečetla. Ale změna je život, a tak jsem to riskla a knížku si koupila. A můžu říct, že jsem neprohloupila.

Dříve žili jako šťastná rodina. Luke Warren od malička miloval vlky a ti ho fascinovali. Pracoval jako dozorce a staral se o vlky v jedné místní Zoologické zahradě. Už tehdy dostal nápad, že by se chtěl stát součástí jejich smečky. A tak začal přespávat v jejich kleci každou noc. Díky tomu se stal slavným a přijela s ním udělat rozhovor i krásná Georgie, do které se zamiloval. Měli spolu dceru Caru a syna Edwarda.

Ale i rodinné štěstí může jednou vyprchat. Když bylo Caře 11 let, její bratr od nich odešel a po šest let se neozval. Mezitím se její rodiče rozvedli a Cara to dávala za vinu právě Edwardovi. Zůstala ale se svým otcem a ten ji naučil vše co ví o vlcích. Jednoho dne šla Cara na mejdan ke své kamarádce, ale její otec ji tam našel a chtěl ji odvést domů. Bohužel měli autonehodu a oba byli velmi ošklivě zraněni. Cara musela na operaci s ramenem, ale jinak byla v pořádku. Zato její otec, Luke, zůstává v bezvědomí a Cara má o něj velkou starost.

V tu chvíli přijíždí zbytek rodiny a po letech se opět shledávají. Jejich napětí, které mají mezi sebou, už nemůže být větší. Cařina nenávist k jejímu bratrovi se ještě prohloubí, když zjistí, že chce odpojit jejich otce od dýchacích přístrojů, nechat ho zemřít a poté darovat jeho orgány. Podle jeho slov by si tohle Luke přál, ale Cara o tom nechce ani slyšet a trvá na jediném. Jejich otec se uzdraví, jen potřebuje víc času. A ten jí Edward nechce dopřát. Oba dva udělají všechno pro to, aby dosáhli svého. Kdo se ale stane zákonným zástupcem a bude rozhodovat o Lukově budoucnosti?v1

Kniha je, podle mě, skvěle napsaná a dokonale propracovaná. Kapitoly jsou vyprávěny z pohledu hlavních postav a díky tomu zjistíte, jak danou situaci prožívají Vaše oblíbené (či neoblíbené) postavy.

Nejraději jsem měla vyprávění Luka Warrena, který byl sice v kómatu, ale zároveň jsme se od něj dozvěděli, jak se vydal do lesa a tam začal žít s vlky. Jak nespočet týdnů putoval v lese, aby našel vlčí smečku a přiměl je, aby ho přijali mezi sebe. Na každou jeho kapitolu jsem se těšila nejvíc, protože mě zajímalo, jaká pravidla mají vlci ve své smečce, jak společně loví, jak se chovají, když přijdou o svého druha, nebo jak si zvyknou na nového člena smečky, kterým je člověk. Jeho vyprávění mě nezklamalo a dozvěděla jsem se zajímavé informace o vlčí smečce.

Dalšími oblíbenými kapitolami bylo vyprávění z pohledu Cari. Měla svého otce velmi ráda a po celou knihu bojovala o to, aby vyhrála soudí řízení a byla jmenována stálým zákonným zástupcem. Díky tomu by mohla svému bratrovi Edwardovi zmařit jeho plán – odpojit jejich otce od dýchacích přístrojů, nechat ho zemřít a darovat jeho orgány. Cara se s tím nedokáže smířit a tak udělá klidně i nemožné, aby dokázala udržet svého otce naživu. Bude to však ale stačit, aby ji soudce nakonec vybral za stálého zákonného zástupce? Aby zachránila svému otci život?v3

Postupně se na povrch dostávají další a další tajemství nejen o jejím bratrovi Edwardovi, který od nich odešel na 6 let pryč, ale také o jejím otci, o kterém si myslela, že ho zná nejlíp na světě.

Jaký důvod měl tehdy Edward, že odešel z domu a nikdy už se nevrátil? Přispěl k tomu snad jejich otec Luke? Opravdu řekla Cara celou pravdu o té osudné autonehodě? A co skrývá jejich matka? Nikdo z jejich rodiny není bez chybičky a když se rodina po tolika letech opět znovu shledává, napětí roste a tajemství vyplouvají napovrch.

Kniha se mi velmi dobře četla. Příběh byl čtivě napsán a já se už nemohla dočkat, až zjistím, jestli se jejich otec nakonec probudí, nebo ne. Jestli zjistím, proč tehdy Edward odešel z domu a jak to dopadlo s vlčí smečkou Luka, když byl v kómatu. Určitě bych tuto knihu doporučila všem, je to velmi pěkná oddechovka a konec byl samozřejmě překvapující, jak jinak, že? :))v4

Péťa

HODNOCENÍ – 09/10

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s