ILUZE

iluzeAutor: Jeffery Deaver

Nakladatelství: Domino

Žánr: Literatura světová – Horory

Rok vydání: 2003

Počet stran: 427

Další příběh geniálního detektiva Lincolna Rhyma se začíná odvíjet na prestižní hudební škole v centru New Yorku, kam se po útěku z místa činu uchýlí pachatel vraždy. Policie do několika minut obklíčí uzamčenou učebnu a chystá se s vrahem vyjednávat. Vzápětí se zevnitř ozve výkřik a výstřel, a tak policisté vyrazí dveře. Místnost je však prázdná. Na pomoc jsou povolání Lincoln Rhyme s Amélií Sachsovou a okamžitě začínají s důkladným šetřením. Ochrnutý Rhyme musí i tentokrát spoléhat na pomoc své přítelkyně, pro ctižádostivou Amélii by zase úspěšné vyšetření případu mohlo znamenat povýšení. Proti nim však tentokrát stojí mistrný iluzionista přezdívaný Kouzelník, který si s nimi pohrává a burcuje jejich profesionální ctižádost prostřednictvím úděsných vražd, jejichž bestialita se neustále stupňuje. Počet mrtvých narůstá a hodiny nelítostně ukrajují čas. Rhyme se Sachsovou proto musí co nejrychleji proniknout skrz kouřovou clonu a zabránit hrůzyplné pomstě, která se hrozí stát nejokázalejším zmizením v dějinách kriminalistiky…

Tato kniha je pátým případem detektiva Lincolna Rhyma. Hlavními vyšetřovateli jsou opět naše oblíbené postavy: Lincoln Rhym a Amélie Sachsová.

Kniha začíná, jak jinak, než krutou vraždou. Tento kriminální čin se stal v newyorské hudební škole. Policisté dorazili na místo a usoudili, že pachatel musí být ještě stále v budově. Měli pravdu a pachatele zahnali do jedné z místností, odkud není úniku. Je pouze jediný východ a ten je střežen policií. Když ale otevřou dveře, po pachateli není ani stopa. Kam se ztratil? Kde může být? Je možné, aby jen tak zmizel?

Protože si policie s tímto případem neví rady, přenechá tuto záhadu, komu jinému, než Lincolnovi a Amélii. Ti musejí vydat veliké úsilí, aby chytili vraha, který umí zvláštním způsobem zmizet. Zjišťují, že mají co do činění s vrahem, který je výborným iluzionistou. Umí za sebou skvěle zametat stopy, bleskově měnit nejen převleky ale i podoby a při vraždách se nechává inspirovat zvláštním kouzelnickým trikem. Neobyčejný vrah jakoby svými triky ukazoval publiku, čeho všeho je schopen a svá čísla předvádí na obětech. Zdá se, že mu jde o pomstu za křivdu, která na něm byla spáchána v době jeho působení v cirkuse.

Naši vyšetřovatelé jsou postaveni před problematiku iluze a magie. A protože se s tímto druhem kriminality ještě nesetkali, najdou si někoho, kdo se v této branži vyzná. Jejich novým pomocníkem se tak stává kouzelnice Kara. Kdo je tím záhadným vrahem a proč doopravdy vraždí? Podaří se jim ho s pomocí Kary  zastavit včas? Jaká tajemství ještě vyplavou na povrch?

Iluzi jsem zařadila mezi moje nejoblíbenější příběhy s Lincolnem Rhymem. Honička s Kouzelníkem po městě, boj s časem, to všechno a více se spojí v této knize plné napětí a akce. Zvratů zde opět nebylo málo a přicházejí v nečekaný čas, což dodává na dramatičnosti příběhu. Opět zde panuje nepředvídatelnost a já osobně jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Jeffery Deaver je skvělý autor, který ví, jak si pohrát s myšlenkami čtenáře. Myslím, že si zaslouží patřit mezi nejúspěšnější autory krimi thrillerů současnosti.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji internetovému knihkupectví Palmknihy.

Péťa 🙂

HODNOCENÍ – 10/10

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s