RUDÁ KRÁLOVNA

rudáAutor: Victoria Aveyardová

Nakladatelství: CooBoo

Žánr:Sci-fi a fantasy, pro děti a mládež

Rok vydání: 2015

Počet stran: 360

Napínavý světový bestseller, který si mohli přečíst čtenáři již v 25 zemích po celém světě.
Chudobou sužovaní Rudí jsou prostí občané žijící pod krutovládou Stříbrných, špičkových válečníků s božskými schopnostmi. Sedmnáctiletá Mare Barrowová patří mezi Rudé a bere to jako fakt, na kterém se nikdy nic nemůže změnit. Podaří se jí získat práci ve Stříbrném paláci, uprostřed těch, které z duše nenávidí. A rychle odhalí, že navzdory barvě své krve dostala do vínku také jednu vražednou schopnost. Takovou, která může ohrozit a svrhnout vládu Stříbrných. Ale se sílou je nebezpečné si zahrávat. Kdo může v tomto světě rozděleném krví vyhrát?

Tato kniha vypráví příběh o dívce jménem Mare. Svět, ve kterém žije, je rozdělený podle barvy krve. Na Stříbrné a Rudé. Stříbrní jsou bohatí lidé, kteří nemusejí pracovat a jen tak se baví. Rudí jsou chudí lidé, žijící v nuzných podmínkách, umírající za Stříbrné, dokonce i armáda Stříbrných se skládá převážně z Rudých. A tomu všemu vládne stříbrná královská rodina v čele s králem Tiberiem, královnou Elarou, prvorozeným synem Calem a druhorozeným synem Mavenem.

Mare je skvělá zlodějka. Dokáže cokoliv ukrást aniž by to někdo poznal. Tím velmi pomáhá své chudé rodině, ale i tak to nestačí. Potřebují víc peněz a Mare už neví, jak jim více pomoct. Jednoho večera se pokusí okrást tajemného muže, který ji ale k jejímu překvapení chytí. Místo toho aby ji odvedl ke strážným, dá jí peníze pro její rodinu a nabídne jí práci služebné v královském paláci. Pod jednou podmínkou-nesmí se zranit a ukázat svoji Rudou krev.

Na její první den v práci se koná Boj o trůn, kdy princezny z různých koutů světa předvedou své schopnosti. A tím se nemyslí obyčejné vyšívání. V tomto světě mají vlivní lidé schopnosti-někteří umí ovládat oheň, jiní zase vodu, zemi, kov a spoustu dalších schopností. Princ Cal, který se má stát králem, si musí vybrat nejsilnější princeznu a posílit tak své království. S čím Mare nepočítala, bylo objevení jejích vlastních schopností.

Před celým dvorem ukázala svoji schopnost-ovládat blesky, vytvářet elektřinu. A protože v ní královská rodina viděla silnou ženu (kterou by mohli využít) musela se zasnoubit s druhým princem Mavenem. Mare však nemohla odtrhnout oči od Cala a on zase od ní.
Mare žije v paláci a učí se jejich zvykům. Musí se naučit ovládat svoje schopnosti a zatím jí to moc dobře nejde. Ráda by se více spřátelila s Mavenem (který je velmi milý a snaží se o totéž), jenže ona Stříbrné ze srdce nenávidí, protože utlačují Rudé. Proto se spojí se Šarlatovou hlídkou, která bojuje proti Stříbrným a chce vše od základů změnit. Jaké překvapení ji čeká, když zjistí, že se k nim nepřidala sama, ale někdo ze Stříbrných, dokonce někdo žijící v království.

Šarlatová hlídka má dobrý plán, bohužel ale nevychází a Mare se zamotává do lží, až už jich je opravdu moc…!
Je pro ni ale velká rána, když zjistí, že Každý může zradit! Mare tak musí bojovat nejen o svoje bezpečí a bezpečí své rodiny, ale i o své přátele ze Šarlatové hlídky, o svobodu Rudých a dokonce i o bezpečí Stříbrných, protože ten kdo se chce zmocnit trůnu se nezastaví před ničím.

Komu má Mare věřit? Může vůbec důvěřovat někomu ve světě Stříbrných? Kdo všechno musí zemřít, aby došlo ke změně, na kterou všichni tak toužebně čekají?
Proč je Mare pro královskou rodinu tak důležitá?

Tuto knihu jsem si přála k Vánocům a jsem za svoje rozhodnutí vděčná. První kapitoly mě moc nebavily, ale když se Mare dostala do královského paláce, knihu jsem přečetla jedním dechem. Spoustu kapitol se připravovali na důležitý krok Šarlatové hlídky, na plán, který bude jen začátkem nové revoluce! A poté jsem se konečně dočkala. Místo jedné akce se mi jich dostalo mnohem více (čtenáři vědí o čem mluvím) a od té doby šlo o záchranné akce, o zradu, o útěk, bolest, zoufalství ale i lásku a přátelství. Zde si autorka se čtenářem opravdu pohrála, nenechá ho vydechnout ani vstřebat jednu ránu za druhou, přesně tohle jsem chtěla v této knize najít a našla jsem.

Mé oblíbené scény byli s Mare a Calem (jakoby to byla nějaká výjimka 🙂 ) i když jich tam bylo málo a to mě trošku mrzelo. To bych asi knize vytkla. Také mi vadilo autorčino neustálé opakování slov. Vím, že to chtěla ještě více zdramatizovat, ale občas mi to už lezlo na nervy. Nejvíce se tam opakovala věta: „Každý může zradit.“ Mavena jsem měla pár chvil v knize také moc ráda.

Abych svoji recenzi shrnula: Kniha se mi opravdu moc líbila, doporučila bych ji všem milovníkům sci-fi a fantasy, ale také fanouškům knižní série Selekce a i všem ostatním čtenářům, kteří chtějí zkusit něco nového :)) už se nemůžu dočkat na druhý díl (snad vyjde brzo) :))

Péťa 🙂

HODNOCENÍ – 10/10

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s