ROZBITÉ OKNO

3Autor: Jeffery Deaver

Nakladatelství: Domino

Žánr: Literatura světová – detektivky

Rok vydání: 2008

Počet stran: 489

Můžeme se ubránit člověku, který o nás ví úplně všechno? Svět se přehoupl do 21. století a ze sběratelů kostí se stali sběratelé dat. Klíč k penězům a moci drží ten, kdo disponuje největším počtem informací o našich kreditních kartách, zdravotní dokumentaci nebo nákupních zvyklostech. Může to být komerční firma, může to být slídivá vláda… a může to být i vraždící psychopat. Ten muž získal přístup do databází největší informační společnosti v Americe a využívá získaných informací k tomu, aby pronikl do života vytipovaných obětí, které zavraždí a vinu následně svalí na nevinné občany. Vše nasvědčuje tomu, že nalezl recept na dokonalou vraždu – jenže pak se jedním z jeho obětních beránků stane bratranec kriminalisty Lincolna Rhyma.

Rhyme se uvolí zoufalému bratranci pomoci a postupně začne rozplétat zločinnou pavučinu upředenou pachatelem posedlým touhou sbírat: pouličním haraburdím počínaje a intimními detaily cizích životů konče. Během tří dnů zažije kriminalista desítky zápletek, zádrhelů a zvratů a odhalí bezpočet šokujících informací o krádežích totožnosti a obchodování s daty. Proti němu tentokrát stojí pachatel nového věku: muž vyznávající vizi, že nejspolehlivější smrtící zbraní jsou informace…

Opět se setkáváme s brilantním detektivem Lincolnem Rhymem a jeho věrnou spolupracovnicí Amélií Sachsovou. Jedná se již o osmý díl s touto dvojicí a ráda bych upozornila, že nemusíte číst všech minulých 7 dílů, protože i když na sebe navazují, pokaždé je zde zmíněno to podstatné z předešlých dílů.

Rhyme s Amélií stojí před dalším záhadným případem.

Rhyme nečekal, že se jeho práce bude někdy týkat i jeho rodiny. Dozvídáme se, že jeho bratranec, Arthur Rhyme, je obviněn z vraždy mladé dívky. I když tomu nechce Lincoln věřit, všechny důkazy a stopy svědčí proti němu. Všechno nasvědčuje tomu, že zavraždil svoji milenku. Jenže i Arthurova žena je na pochybách. Nevěří tomu, že by její muž někoho zabil a proto mu chce pomoci očistit jeho jméno. Zavolá proto Lincolna a požádá ho o pomoc, jestli by se nemohl aspoň podívat na Arthurův případ. Není to však jednoduché, i v této rodině totiž hraje roli tajemství jejich minulosti. Co se ale dá dělat, když jde o rodinu? Lincoln nakonec souhlasí a společně s Amélií se dají do řešení dalšího případu.

Dozvídáme se, že vrahem musel být opravdu někdo jiný, někdo, kdo měl svatou trpělivost a dal si velkou práci s hledáním a sbíráním různých osobních informacích o oběti. Jenže Amélie a Lincoln nejsou v této branži žádní začátečníci a tak tomuto případu pomalu začínají přicházet na kloub. Získají spoustu užitečných informací, díky nimž se jim podaří odvrátit další falešné obvinění. Jenže vrah se nezastaví. Pro něj ještě není konec. I když mu jsou detektivové i s policií na stopě, na poslední chvíli jim opět utíká.

V tomto díle se autor zaměřuje především na náš životní styl. Na to, jak je velmi nebezpečné zveřejňovat naše osobní věci ( nebo cokoliv jiného) na internet. Jak lidé dokáží zjistit i ten nejmenší detail pouze z vaší účtenky na nákup. Ukazuje, jak je nebezpečné sdílení všech informací na sociálních sítí, jak snadno se někdo může vydávat za nás a ukrást vám vlastní identitu.

Přestože jsem se trochu obávala, že díky 489 stránkám se budu občas u příběhu nudit, opak byl pravdou. Příběh se čte velmi dobře a je napínavý od začátku až do konce. Tento příběh není jen o hledání vraha a nastolení spravedlnosti, je to také o rozvíjejícím se vztahu mezi Amélií a Lincolnem nebo také mezi Amélií a dívkou jménem Pam, která se pro naši spolupracovnici stala něco jako “dcerou“. Co k tomu dodat? Opět skvělý příběh, který mě nezklamal.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji internetovému knihkupectví Palmknihy.

Péťa 🙂

HODNOCENÍ – 10/10

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s