PŮLNOČNÍ KORUNA

půAutor: Sarah J. Maas

Nakladatelství: CooBoo

Žánr: Sci-fi a Fantasy, Pro děti a mládež

Rok vydání: 2016

Počet stran: 400

Celaena se stala královou bojovnicí a má za úkol pro něj dělat tu nejšpinavější práci. Ovšem sama dobře ví, že král je mimořádně krutý a jeho chování ovládá tajemné zlo. Proto se snaží odhalit jeho tajemství, ale přitom mu nezavdat příčinu, aby ji podezíral. Rozehrává tak smrtelně nebezpečnou hru, v níž jde nejen o její život, ale i o život všech jejích přátel. A jedné noci se stane to, čeho se nejvíce obávala a co její život rozmetá na kousky…

Celaena přežila krvavou soutěž a stává se tak královou hlavní bojovnicí. Ví, že po ní král bude chtít vraždit, třeba i nevinné obyvatele Adarlanu, ale pouze jedna myšlenka ji utěšuje: Získání svobody. Uzavřela s králem smlouvu, která jí zaručuje svobodný život, pokud pro něj bude pracovat po několik let jako jeho bojovnice. To však zahrnuje neúprosné vraždění, bez ohledu na to, jestli se to Celaeně líbí, nebo ne.

Král Celaeně podává seznam lidí, kteří jsou pro něj nepohodlní. Jednoho dne jí ale předá seznam mužů, kteří podle něj plánují panovníka sesadit z trůnu. To samozřejmě Celaenu velmi zajímá, kdo by se nechtěl krutého vládce zbavit? Při hledání těchto lidí a jejich pravých úmyslů však získává i nová tajemství, která se týkají nejen její minulosti, ale také temné moci, která se probouzí ve zdech Skleněného hradu. Tato síla je velmi mocná, krutá a temná a ve špatných rukách by mohla zničit celý svět.

Celaena se snaží najít nové spojence, zjistit, jaké skupiny se vytvářejí proti králi. Nachází svého dávného přítele z dětství, Archera, který by mohl mít nové informace. Může mu však po těch všech letech stále věřit? Nebo se změnil ve velké míře stejně, jako ona?

Ani v této knize nám nechybí dávka lásky. Celaena se nemůže každé ráno dočkat pravidelného běhu s Chaolem. Začíná si však uvědomovat, že to nebude kvůli čerstvému vzduchu po ránu. Chaol se na ni také dívá jinýma očima. Mnohem víc mu na ni záleží a dbá o to, aby byla v neustálém bezpečí při jejích výpravách. Všude ale být nemůže a Celaena je velmi známá svými výbuchy vzteku.

I přes to ale Celaena neustále myslí na královu výhružku: Pokud nesplní jeho jediný příkaz, zabije Chaola přímo před ní! Když je však jeden úkol v rozporu s jejím vědomím, stojí před velikou zkouškou. A v tu chvíli si uvědomí, že by pro Chaola udělala cokoliv.

Taky Dorian jí není lhostejný. Když se cítí celým světem zrazená, on jediný přichází v pravý čas, aby ji podpořil. I on se snaží Celaeně pomoci, jak nejlépe umí, především chránit ji před královým hněvem. Snaží se najít způsob, jak ji zbavit smlouvy s králem, nebo ji aspoň dostat daleko ze země. Celaena si je jistá, že z něj bude jednou dobrý král, který bude vládnout spravedlivě a čestně, po boku moudré královny, kterou bude nadevše milovat. Mohla by ale být touto královnou právě Celaena?

Nikdo přesně neví odkud Celaena pochází, ani ona sama, což ji ve snech velmi děsí. Proto se rozhodne najít všechny možné informace, které ji však vtáhnou do více bitev a nebezpečí. V podzemních chodbách hradu se totiž něco mocného zrodilo a následovníci temné síly se snaží dostat na povrch. S takovou stvůrou se Celaena jednoho večera setká, je však bezbranná a nepřipravená čelit této výzvě.

Její přítelkyně Nehemia začíná Celaenu zajímat mnohem více. Má spoustu tajemství, která souvisejí nejen se snahou osvobodit zajatý lid Terrasenu, ale také tajemství, která se týkají právě oné síly v podzemí hradu. I přesto, že si spolu obě kamarádky slíbily, že už před sebou nebudou mít žádná tajemství, Nehemia jí přesto lže. A Celaena musí zjistit pravdu!

Když se dozví, že existují mocné klíče Sudby, po kterých král prahne, rozhodne se po nich pátrat taktéž. Ale v tomto světě může zradit každý.

Kdo zradí Celaenu, která by to opravdu od této osoby nečekala? I zde se můžeme očekávat jednu ztrátu milované osoby. Podaří se Celaeně zjistit její minulost? Pro koho se dívka rozhodne-Dorian, králův syn, nebo Chaol, velitel stráží? Dokáže získat více informací o Sudbě a jejích klíčích? A zvítězí v bojích proti stvůrám z podsvětí?

Kniha se mi moc líbila! Stejně, jako první díl, se četla velmi svižně a bez přestávek. Jsem moc ráda, že se zde autorka zabývala (především v polovině knihy) rozvíjením citů mezi Celaenou a jejím vyvoleným. I v tomto vztahu však nesvítí slunce věčně, a tak nám nezbývá, než si počkat na další díl. Doufám ale, že spolu ti dva zůstanou, až do konce jejich dobrodružství.

Kniha je plná zvratů (což se dalo čekat), temných bojů, nových tajemství, lásky, zrady a překvapeného konce na závěr. Občas jsem samozřejmě s hlavní hrdinkou vůbec nesouhlasila, ale nakonec jsem to “spolkla“ a šla dál. Opravdu povedený díl, bez příliš dlouhých popisů. Doporučila bych tuto knihu všem milovníkům sci-fi a fantasy žánru, ale samozřejmě i těm, kteří na tuto knížku pouze narazili.

Péťa 🙂

HODNOCENÍ – 10/10

Reklamy

2 Comments

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s