CIZINKA – OUTLANDER

Outlander úvod.png

 

Autor: Diana Gabaldon

Nakladatelství: Plejáda

Žánr: Literatura světová – Romány

Rok vydání: 2015

Počet stran: 664

 

Jsme v roce 1945 a armádní zdravotní sestra Claire Randallová přijíždí se svým mužem Frankem na skotský venkov, aby tu prožili své druhé líbánky. Po válečných hrůzách, kdy Claire pracovala v polní nemocnici ve Francii a svého muže, jenž také sloužil v armádě, viděla za celou dobu jen třikrát, se konečně oba radují ze společně strávených chvil a plánují budoucnost. Poklidná skotská vesnice se jeví jako ideální místo pro vzájemné sblížení a jaro láká k výletům do romantické a pověstmi a mýty opředené krajiny. Frank, který miluje historii, tu navíc nachází stopy po svém anglickém praprapředkovi, kapitánu Jonathanu Randallovi, jenž byl velitelem anglické vojenské pevnosti Fort William v polovině 18. století. Poklidný idylický venkov však skrývá nečekaná tajemství a překvapení. Jsou to především dávné mýty a pověry, které zdejší obyvatelé úzkostlivě dodržují i ve 20. století, ale také místa, kde se dějí nezvyklé a nepřirozené úkazy. Jedním z nich je kopec Craigh na Dun, na němž při jedné ze svých botanických expedic objeví Claire megalitickou stavbu. Je to kamenný kruh podobný proslulému Stonehenge v Jižní Anglii. Dotkne se jednoho z menhirů a pak se to stane. Ve změti zvuků a neurčitých představ se přenese o dvě stě let zpátky. Do časů kapitána Randalla, který bojoval se skotskými klany a krutě hájil zájmy anglické koruny na Skotské Vysočině…

Outlander 1

Nacházíme se v roce 1945 a armádní zdravotní sestra Claire Randallová se opět shledává se svým mužem Frankem Randallem, který pracuje rovněž v armádě. Po pěti těžkých letech plných krve a násilí se oba manželé snaží najít si cestu zpátky k sobě a k jejich lásce. Proto odjíždějí na venkov do Skotska, kde se ubytují v jedné z poklidných vesniček.

Frank se má stát učitelem a velmi ho zajímá historie. Proto začínají objíždět spoustu skotských památek. Náhoda tomu chtěla, že Frank zde objevil stopy po svém praprapředkovi, kapitánu Jonathanu Randallovi, který byl velitelem pevnosti Fort William v polovině 18. století. Zatímco její manžel hledá další informace, Claire si nechá vyvěštit svoji budoucnost u jejich hospodyně. Ta jí poví, že její budoucnost je velmi zvláštní a zamotaná. Kříží se tu dvě různé časové období a dokonce potká cizince, se kterým bude šťastně žít.

Outlander 2.jpg

Claire je zmatená. Proč by měla žít s jiným mužem, než se svým Frankem? A protože ji moc nezajímá celé dny sedět u knih a hledat další informace o Jonathanu Randallovi, vydává se na prohlídku skotské přírody sama. Naráží na kameny Craigh na Dun, které jsou postavené do kruhu. Když se chce jednoho z kamenů dotknout, najednou se zvedne vítr a Claire si dokonce myslí, že na ni někdo volá. Dotkne se tedy kamene a…!

Ocitne se dvě stě let zpátky, v době, kdy žil kapitán Jonathan Randall, který bojoval proti skotským klanům. Claire je zmatená a tak utíká pryč. Když však zjistí, že je její auto pryč, vše jí najednou dojde. Někdo po ní střílí a pak uvidí anglické vojáky, kteří ji pronásledují. Claire se dá na útěk a naráží na Franka. Osloví ho a je velmi ráda, že našla svého manžela. Jenže s hrůzou zjišťuje, že tento muž, který vypadá stejně, jako její manžel, je ve skutečnosti Jonathan Randall osobně. Jonathan se ji pokusí znásilnit, ale v tu chvíli ji zachrání skotský muž a odvádí ji ke svým druhům.

Claire postupně zjišťuje, že Jonathan Randall je skotskými klany nenáviděný a že je to velmi krutý a bezohledný vrah a zabiják. Když se dostane do skupiny mužů, kteří se vrací zpátky do Skotska, cítí jejich nevraživost, protože ona sama je Angličanka.

Je ale jejich “zajatkyní“ a pokud se chce dostat co nejdál od Randalla, musí se s nimi vydat na strastiplnou cestu zpátky do Skotska. Cesta je plná nástrah a nebezpečí a Claire musí vydat velké úsilí, aby v této neznámé době přežila a vymyslela, jak utéct zpátky ke kamenům Craigh na Dun.

Outlander 3.jpg

Jenže to nebude tak lehké. Claire se zamotává do čím dál větších lží o sobě i o tom, proč ji chce Jonathan Randall získat zpátky. A opravdu se chce vrátit do své doby? Protože není lehké se nezamilovat do jednoho skotského mladíka, Jamieho Fraisera, který jí stojí po boku ve všech těžkých chvílích. A nesmíme zapomenout, že je velmi přitažlivý. Ale i Jamie má svá temná tajemství. A hlavně on jediný má největší důvod nenávidět Randalla za to, co mu v minulosti provedl. A co jemu i Claire ještě v budoucnu provede.

Claire stále myslí na svého manžela, Franka. Hledá ji? Myslí si snad, že ho opustila kvůli někomu jinému? Ale když zjistí, jaká stvůra Jonathan Randall vlastně je, ptá se už jen na jednu otázku. Má v sobě stejnou krvežíznivost i její Frank?

Nejdřív jsem viděla seriál Cizinka, neboli Outlander, a musím říct, že je to velmi povedený seriál. Zamilovala jsem se do něj a patří k mým nejoblíbenějším seriálům vůbec. A protože u mě seriál měl velký úspěch, rozhodla jsem se přečíst si i knížku.

Knížka je velmi rozsáhlá a je zde více situací, které v seriálu chyběly. A za to jsem velmi ráda, protože v seriálu je podle mě dostatek informací na to, abychom tento příběh měli rádi.

Nejvíce se mi líbila postava Jamieho Frasera, protože je opravdu HODNĚ vtipný a zábavný, ale je také silný a vážný v situaci, kdy musí vytáhnout zbraň. Vždy, když se něco Claire stalo, nebo byla v nebezpečí, ji zachránil bez ohledu na to, co ho to bude stát. Vždycky, když jsem knihu četla, jsem se nemohla dočkat, až na scénu vstoupí Jamie (a to bylo celkem často :))

Samozřejmě jsem byla hodně zdrcena tím, co následovalo ve finále knihy/seriálu. V tomto příběhu nechybí láska, historické klima, násilí, krev, války, zrady, bolest, ale také přátelství. Jsem ráda, že jsem mohla procházet příběhem Claire a Jamieho a už se moc těším na jejich další dobrodružství :))

Outlander 4.jpg

Ps: Miluju, když jí Jamie říká Sassenach :)))

Péťa

HODNOCENÍ – 10/10

 

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s