TUFOVA DOBRODRUŽSTVÍ

tuff.jpgAutor: George Raymond Richard Martin

Nakladatelství: Albatros

Žánr: Povídky, Sci-fi a fantasy

Rok vydání: 2000

Počet stran: 344

Tisíc let putuje kosmická archa Vesmírem. Její posádka je dávno po smrti, ale náklad čeká na svého osvoboditele. Je to však děsivý náklad, zmrazené zárodky těch nejhorších oblud a netvorů z celé galaxie. Jestliže je někdo probudí k životu dojde k nejhoršímu a peklo bude jen rajskou zahradou. A přesně to se povede Havilandu Tufovi, dobráckému obrovi, vesmírnému obchodníčkovi, který miluje nade vše pivo a je pronásledován věčnou smůlou. Tuf si se zvířaty rozumí daleko lépe než s lidmi. V knížce se nachází celkem pět příběhů z galaktického obludária.

Tato humorná sci-fi je souborem povídek, které mají jako hlavního jmenovatele kosmického obchodníka a pilota Tufa, dobráckého sarkastického obra, který má sice rád lidstvo, ale od jednotlivých jedinců si raději udržuje odstup.

Ten po krvavé úvodní zápletce získá k užívání kolosální genetickou loď, která, přestože je již tisíc let stará, je stále funkční a propůjčuje svému uživateli téměř božské schopnosti, alespoň co se týče stvoření života, ať už se jedná o bakterie, hmyz nebo zvířata.

Tuf je naštěstí svou povahou absolutní samaritán, který více hledí na blaho lidstva než na své vlastní. Putuje tak se svým nově nabitým majetkem do různých lidmi obývaných hvězdných soustav a schopnosti své genetické lodi využívá k pomoci lidem v nouzi.

Tato pomoc však často končí jinak, než si zadavatelé jeho služeb, většinou vládní činitelé celých planet, představují. Tuf jim totiž neposkytuje to, co žádají, ale to, co skutečně potřebují.

Pokud jste po této knize sáhli jen proto, že chcete další krvák od G. R. R. Martina ve stylu Hry o trůny, tak ji zase odložte.

První příběh je sice dosti krvavý, kdy už od počátku tušíte, že bude mnoho mrtvých, stejně jako když se na obrazovce televize objeví Ripleyová a dá se do křížku s vetřelcem, a spíše jen čekáte, která z postav knihy vydrží nejdéle, ale tím krvavé scény končí, i když o akci není nouze. Pokud jste však pro tuto knihu sáhli, protože jste si chtěli užít humornou zábavu, tak vřele do toho.

Hlavní hrdina mi ze všeho nejvíce připomíná vesmírného Colomba. V každém příběhu se každý div ne plácá po rameni, jak to s Tufem koulí a nakonec, ti, kteří přežijí, vždycky zapláčou. Výborný decentní humor a sympatie k hlavnímu hrdinovi mi z knihy udělaly nevšedně příjemnou záležitost.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji internetovému knihkupectví Megaknihy 🙂

Erik

HODNOCENÍ 10/10

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s