JISKRA V POPELU

jiskra.jpgAutor: Sabaa Tahirová

Nakladatelství: Host

Žánr:  Romány, Sci-fi a fantasy

Rok vydání: 2016

Počet stran: 456

Své tělo a krev zaslibte Impériu. Srdce si však ponechte.

Sirotek bojující za svou rodinu. Voják bojující za svobodu. Jiskra v popelu je epická fantasy, která se odehrává v brutálním světě připomínajícím Římskou říši.

Laia je dívka z lidu Učenců, který žije pod krutou nadvládou válečnického Impéria. Když je její bratr zatčen za velezradu, nabídnou jí učenečtí povstalci bojující proti Impériu dohodu: pokud se nechá prodat jako otrokyně na imperiální vojenskou akademii Šerosráz a bude pro ně špehovat, odboj zachrání jejího bratra před popravou.

Elias, nejlepší voják na šerosrázské akademii, je znechucený pronásledováním a zabíjením Učenců a rozhodne se dezertovat. Než však stačí utéct, dostane příkaz zúčastnit se zkoušek, nemilosrdného klání, z něhož má vzejít nový válečnický císař. Prohrát znamená okamžitou smrt, zvítězit znamená ztratit vlastní duši.

Když se Laiiny a Eliasovy cesty na Šerosrázu zkříží, oba zjistí, že jejich osudy jsou propletené víc, než by si kdy dokázali představit, a že jejich rozhodnutí může změnit budoucnost celého Impéria.

Knížka je rozdělena na dvě vyprávěcí linie podle dvou hlavních postav.

Laia pochází z lidu Učenců, kteří kdysi byli svobodní, avšak před 500sty lety byl jejich lid zotročen lidem Válečníků neboli Impériem.

Jejich nejsilnější a nejkrutější vojáci se nazývají Masky (nazýváni proto, že na sobě masky opravdu nosí). Tito vojáci, Masky, se po dobu čtrnácti let vyučují na vojenské akademii Šerosráz, kterou vede tzv. Velitelka, nejkrutější a nemilosrdná žena, záporná postava a největší nepřítel v této knize.

freedom.png

Laia a její bratr spolu už nějakou dobu žijí u své babičky a dědy. Jejich rodiče byli zabiti Impériem a jednoho večera se také stane, že k nim do domu vtrhnou Masky! Babičku s dědou zabijí a jejího bratra odvedou do vězení, odkud se už nikdo živý nevrátil. Laia se ale nehodlá jen tak vzdát a proto vyhledá pomoc u tzv. Odboje, který se snaží bojovat proti Impériu.

To však nebude jen tak zadarmo! Odboj nemá tolik mužů, kolik by na takovou akci potřebovali a proto musejí vymyslet jiný plán. Když ale Laie pomůžou, ona na oplátku musí pomoct jim. Musí pro ně špehovat Velitelku Šerosrázu.

To je ovšem skoro nemožné. Je totiž známo, že každá domácí otrokyně, která sloužila u Velitelky, brzy skončila mrtvá. Buď ji Velitelka zmrzačila a zabila sama, nebo ji dohnala až k sebevraždě.

Laia sama sebe považuje za bojácnou a vystrašenou dívku, jenže pokud má její bratr přežít, musí splnit to, oč ji Odboj žádá. A tak se vydává do stínů Šerosrázu.family.jpg

V knize se nám objevuje i druhá linie příběhu. Elias Veturie se po čtrnáct let učil na Šerosrázu. Učil se být vojákem, nemilosrdným zabijákem, Maskou. Stejně, jako ostatní bojovníci, plní kruté rozkazy Velitelky aniž by ho napadlo vůbec odporovat.

Ale v noci potají kope tunel, který ho dostane jednou ven z univerzity a rovnou na svobodu. Jaké je jeho překvapení, když se od Augura Kaina (který umí číst myšlenky) dozvídá, že venku na útěku svoji svobodu nenajde, ale najde ji naopak zde, pokud z univerzity neuteče.

Když jsou pak on a ještě další tři spolubojovníci, vybráni pro splnění Zkoušek, rozhodne se nakonec zůstat. Ten, kdo Zkoušky vyhraje, se totiž stane novým císařem.

Vyhraje Elias tyto Zkoušky na život a na smrt? Jako císař by toho ve světě mohl tolik změnit! Jenže co když je mezi jeho soupeři i jeho přítel? A co Laia? Jak se zkříží jejich cesty na Šerosrázu a dokáže odolat násilí Velitelky dostatečně dlouho? Je stále její bratr naživu, nebo zde nasazuje svoji kůži zbytečně?love.png

NÁZOR:

Kniha se mi opravdu velmi dobře četla! Laia a Elias se ve vyprávění střídají, v ich formě a už v první kapitole začínáme akcí a akcí se dočkáte v každé další kapitole, další větě, v dalším slově! Nikdy jsem se při čtení nenudila. Postavy jsou propracované stejně tak, jako příběh sám.

Sabaa Tahirová vytvořila nový, neotřelý a velmi silný příběh o dvou mladých lidech, kteří musí bojovat nejen za svoji svobodu a šťastný život, ale taky za své přátele, rodinu, lásku a především za změnu sociálního i politického systému. Neobejdete se i bez milostného trojúhelníku, který zde byl propracovaně a decentně zobrazen. Děj je velmi rychlí díky plno akcím, které kniha nabízí.

jjj

Kniha mi připomíná příběhy, jako jsou například Hunger games, Divergence nebo Labyrint:Útěk.

Velmi ráda jsem se zapojila do tzv. Knižního battlu a s čistým svědomím jsem hlasovala pro knihu Jiskra v popelu, nežli pro knihu Ódinovo dítě.

Knihu jsem přečetla velmi rychle a moc se mi líbila! Podle mě je neuvěřitelně napínavá a já se už nemůžu dočkat dalších dílů :))

Péťa 🙂

HODNOCENÍ 10/10

kniz

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s