KONEC SVĚTA & HARD BOILED WONDERLAND

konec.jpgAutor: Haruki Murakami

Nakladatelství: Odeon

Žánr:  Romány, Sci-fi a fantasy

Rok vydání: 2008

Počet stran: 416

Strhující román se dá charakterizovat jako science fiction, detektivka a postmoderní manifest dohromady. Sledujeme muže, který podniká cestu do podsvětí Tokia – a předem netuší, jak složitá bude. Zároveň však podstupuje cestu do temnot vlastní mysli. A konec světa je tak neuvěřitelně blízko…

Dílo napsáno bezchybným stylem, obsahující prvky George Orwella a Franze Kafky. Ano, opět zde máme Murakamiho v celé své kráse.

Příběh obsahuje dvě roviny, které zdánlivě spolu nesouvisí, ale pomalu a jistě se blíží ke stejnému konci, přičemž si troufám říci, že v Konci světa a Hard-boiled Wonderland se Murakamimu povedlo sloučit pojmy „konečna“ a „nekonečna“ v jedno.

Hlavním hrdinou prvního příběhu je řadový kalkulátor, který ochraňuje počítačová data pro vládní organizaci Systém. Touží vydělat si dost peněz na to, aby se mohl stáhnout do ústraní a věnovat se svým koníčkům.

Hrdina druhého příběhu se nachází ve Městě obehnaném Zdí, přes kterou se nelze dostat. Jsou mu poraněny oči, aby mohl vykonávat práci čtenáře snů. Navíc je mu odebrána jeho duše v podobě stínu.

Vskutku zajímavé pozadí. Zatímco podzemní Tokio na tempu postupně ubíralo, konec světa se začal nevyhnutelně přibližovat. Murakami nám v knize nabízí pestrou škálu nadpřirozených a hororových jevů.

Nevíme, co přesně nám autor chce říci a musíme si mnoho věcí domyslet sami. Přesto je v textu patrný hluboký záměr. Kniha Konec světa a Hard-boiled Wonderland je opravdu dobrá.

Velice se mi také líbilo, že Murakami konečně našel tu pravou hranici mezi až přílišnou grafomanií a rychle plynoucím dějem. Nenajdeme zde žádná hluchá místa, kniha neustále nabízí něco nového a nepřestává nás bavit.

Tímto chci poděkovat eshopu megaknihy.cz za poskytnutí recenzního výtisku a tím pádem i zprostředkování neopakovatelného zážitku.

Dlouho jsem váhal mezi osmi až devíti body, ale nakonec se přikláním k horní hranici. Pokud jste knihu četli, budu rád, když mi do komentářů napíšete, jak se líbila vám.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji internetovému knihkupectví Megaknihy :))

 

HODNOCENÍ – 9/10

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s