ÓDINOVO DÍTĚ

dítěAutor: Siri Pettersen

Nakladatelství: Host

Žánr:  Literatura světová, Romány, Sci-fi a fantasy

Rok vydání: 2016

Počet stran: 430

První díl fantasy trilogie Havraní kruhy. Představ si, že ti chybí něco, co všichni ostatní mají. Něco, co dokazuje, že patříš do jejich světa. Něco tak důležitého, že bez toho jsi nikdo. Nákaza. Pouhý mýtus. Hirka se v den svých patnáctých narozenin dozvídá, že je Ódinovo dítě – bezocasá zrůda z jiného světa. Opovrhovaná, obávaná a pronásledovaná. Člověk. Někdo si však nepřeje, aby její tajemství vyplulo na povrch, a hodlá to zajistit všemi prostředky. Zmatená Hirka musí uprchnout, protože jí jde o život. Existují však nebezpečnější stvoření než Ódinovy děti a Hirka není jediná, kdo prošel bránou mezi světy… Úspěšná norská trilogie Havraní kruhy se inspiruje severskou mytologií, ale přitom vytváří vlastní svébytný svět, kde být člověkem znamená ocitnout se ve zcela nezvyklé roli vyvržence. Hlavní hrdinka není „vyvolená“, dokonce nemá žádné zvláštní schopnosti. To, co ji odlišuje od ostatních, je děsivý fakt, že postrádá něco, co všichni ostatní mají.

Příběh vypráví o dívce jménem Hirka. V jiných příbězích je hrdinkou dívka, které bylo něco vzato, která přišla o svoji rodinu a jde si pro pomstu, nebo někdo, kdo má výjimečné schopnosti.

Hirka nemá žádné výjimečné schopnosti a přesto se v knize stává hrdinkou. Protože jako jediná se odlišuje od ostatních a to tím, že je člověkem. Bez ocasu. Jediné věci, kterou mají všichni a ona ne.

Hirka se narodila jako Ódinovo dítě – bez ocasu. Vyrůstala se svým nevlastním otcem a projížděla s ním po světě v Červeném voze. Nakonec se usadili v zemi jménem Elveroi.

Až do svých patnácti let si byla Hirka jistá, že jí ocas ukousli vlci, když byla ještě nemluvně. Proč by tomu nevěřila, když jí to pověděl její nevlastní otec? Jenže opak je pravdou. V den jejích narozenin jí poví krutou pravdu.

On není jejím pravým otcem! Našel ji pohozenou na silnici a ještě k tomu bez ocasu! A protože věděl, že mít dítě bez ocasu, bude velmi nebezpečné, vytvořil jí na zádech jizvu. Od té doby všem povídal, že ji napadli vlci a ocas jí ukousli.

V té době se do Elveroi vrací její dávný přítel z dětství, Rime. A jak už to tak bývá, je pro Hirku velmi přitažlivý. Hirce se tak vracejí společné vzpomínky z minulosti. Jenže ať se dívka snaží vyhýbat se co nejvíce lidem (a tím pádem i malérům), pokaždé si ji nějaký problém najde.

Hirka se nevyhne nejednou šikaně a tak je tomu i v den příjezdu Rima. Místní kluk Kolgrim se svoji partou slovně napadnou Hirku a poté ji napadnou i fyzicky. Naštěstí je zde Rime, který ji zachrání. A rozhodne se jí pomáhat i v budoucnosti.

Svět, ve kterém Hirka žije, je rozdělený do jedenácti říší, kterým už po několik staletí vládne Rada, dvanáct mocných a bohatých rodů usilujících o pořádek v zemích Vidoucích. Dále zde existují obyvatelé aetlingové, kterým z páteře vychází ocas. Tito lidé jsou bezvýhradně oddáni Jemu, spasiteli v podobě havrana. Mají také schopnost přimykání – síla, která je spojuje se zemí a vším ostatním.

Mezi lidmi se ale povídá, že existují i lidé, kteří nedokáží přimknout a nemají ocas, nemají žádnou sílu ani moc. A těm se říká Ódinovy děti. Nikdo je však nikdy neviděl a proto tento příběh považují za pouhou báchorku. Hirka si uvědomuje, že ona mezi ně patří a je si pevně jistá, že není jediným Ódinovým dítětem na světě! Jen musí zbylé děti najít! A zničit tak prolhaný systém Rady.

I když naše hrdinka nemá ocas, má větší smysl pro spravedlnost a odvahu, než kdokoliv jiný v zemi. Díky tomu se dozvídá obrovské lži, které by mohly vést k pádu Rady a veškerého prolhaného systému v zemi. Společně s Rimem nacházejí důkazy, které je však můžou stát životy. Dokáží nastolit spravedlnost, odhalit pravdu a přitom všem zůstat naživu?

NÁZOR:

Popravdě jsem měla problém se do knihy vůbec začíst. Kniha byla na můj vkus až příliš rozsáhlá a to bylo zbytečné. Škoda. Příběh je neotřelý a dalo se to napsat méně zdlouhavým a nudným způsobem. Čtenář zde potřebuje notnou dávku trpělivosti, aby pochopil všechny souvislosti a zákonitosti jejich světa a aby se prokousal až do konce dlouhého příběhu.

Děj je rozdělený do kratších kapitol, které značně urychlují příběh. I když občas máte pocit, že víte, jak se příběh bude vyvíjet a jak to všechno nakonec skončí, opět Vás autorka vyvede z omylu.

Jak už jsem zmínila, autorka až příliš popisuje celý děj a Vy se už pomalu nedokážete v těch množstvích informací zorientovat. Naopak na konci knihy bych těchto přebytečných informací přidala o trochu více. Tyto chyby však můžeme tolerovat, protože se jedná o autorčin debut.

V knize se střídají vypravěči a to z pohledu Hirky, jejího nejlepšího přítele Rimeho a jejich nepřítele Urda. Autorka velmi dobře rozvíjí a propracovává charakter obou hlavních hrdinů – Rimeho i Hirky. Vytvořila mnoho originálních postav a netvorů, přičemž z některých jde člověku opravdu mráz po zádech.

Poté, co si zvyknete na autorčin styl psaní, zjistíte, že kniha je celkem čtivá a rádi se zapojíte do příběhu plné magie, bojů, zvratů, přátelství, rodiny a lásky.Myslím si, že tento příběh je určený nejen pro náctileté, ale i pro starší generaci čtenářů, což se musí ocenit. Potkáte zde nejen nelítostné zabijáky, ale i udatné válečníky, zlé mágy, mocichtivé aristokraty a různé druhy příšer a nestvůr.

Čtenář je stále trochu ponecháván v nejistotě, jaký je ve skutečnosti hlavní cíl našich hrdinů. Zajímavým faktem v příběhu je například filozofický pohled na zpochybňování víry, který vás nutí přemýšlet o tom, zda nejsou některé postoje stejné i v našem století/naší moderní době. Pro některé čtenáře může být i kladem velmi důkladné popisování krajiny.

No uvidíme, s jakým dalším nápadem přijde autorka v dalším díle ságy Havraní kruhy.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji internetovému knihkupectví eReading :))

Péťa 🙂

HODNOCENÍ 4/10

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s