TŘI MUŠKETÝŘI

tři.pngAutor: Alexander Dumas

Nakladatelství: Omega

Žánr:  Literatura světová, Romány, Historie

Rok vydání: 2014

Počet stran: 414

Francie, rok 1625. Zemi vládne Ludvík XIII, ale jejím skutečným panovníkem je proradný kardinál Richelieu. Mladý Gaskoněc d’Artagnan se rozhodne opustit rodný kraj a vyrazí do Paříže za štěstím. Otec ho poslal za svým přítelem a kapitánem královských mušketýrů panem de Tréville a na cestu ho vybavil doporučujícím dopisem, stařičkým koněm a velmi ostrým kordem. Jenže už na cestě se mladý šlechtic dostane do potíží – tvrdohlavost a nabroušený jazyk způsobí, že ho v jednom hostinci nechá zbít jakýsi vznešený pán a poté mu sebere jeho průvodní listiny. – Tak začíná slavný příběh o cti i zradě, lásce i nenávisti a o nesmrtelném přátelství odvážných mušketýrů, který se nesmazatelně zapsal do světové literární historie.

Velkolepý román se dočkal i mnoha filmových zpracování, ale žádné z nich nedosáhlo všech barev a dokonalosti knižní předlohy.

„Jeden za všechny – všichni za jednoho!“

Kdo by neznal příběh legendární trojice mušketýrů ve službách Jejího Veličenstva Ludvíka XIII, Athose, Porthose a Aramise? A kdo by zapomněl na mladého Gaskoňce, d’Artagnana, který se přidává k mušketýrům a stává se tak z našich hrdinů nerozlučná čtveřice udatných bojovníků?joooo

Určitě si většina z nás pod pojmem Alexander Dumas představí toto jedinečné dílo, Tři mušketýři! Znám jejich příběh díky natočeným filmům a také díky seriálu, který jsem si velmi oblíbila. Seriál jménem The musketeers, který začal svoji pouť od roku 2014! A protože mě tento seriál nadchl, rozhodla jsem se, že si přečtu i knihu a zjistím, jak to doopravdy všechno bylo!

Je samozřejmé, že seriál je úplně o něčem jiném, než je původní příběh knihy, ale to ho právě dělá výjimečným a mnohem úžasnějším seriálem. A to nemluvím o skvělém obsazení našich čtyř hrdinů.

Tom Burke za Athose
ath.jpg

Santiago Cabrera za Aramise

ara.jpg

 

Howard Charles za Porthose

por.jpg

 

Luke Pasqualino za d’Artagnana

da.jpg

 

Seriál je plný alce, zvratů a napětí, bojů, intrik, lásky, boje za svoji svobodu, spravedlnost a především za královskou rodinu a Francii! Mým nejoblíbenějším mušketýrem je samozřejmě Aramis, ale v zásadě mám ráda všechny čtyři hrdiny stejně. Každý má něco do sebe a každý je něčím výjimečný. Seriál bych určitě doporučila každému stejně tak, jako bych doporučila i knihu. Každý milovník Mušketýrů by měl zjistit, jak skutečně příběh začal! A já se do tohoto objevu právě pustila.jooo

Kniha začíná vyprávěním mladého d’Artagnana, který se celý svůj mladý život touží stát se mušketýrem. Pilně se učil šermovat, střílet a být dobrým a spravedlivým člověkem.

Jeho otec je velmi dobrým přítelem pana de Tréville, velitelem sboru mušketýrů. Proto také posílá svého syna k onomu muži s doporučujícím dopisem. D’Artagnan se tedy vydává za svým prvním (a také osudným) dobrodružstvím.

Narazí na muže se zjizvenou tváří a při potyčce ztrácí svůj drahocený dopis. I tak se ale nevzdává a nachází pana de Tréville, který ho s radostí přijímá jako kadeta. Když v davu nachází muže s jeho dopisem, rozebíhá se za ním. V této chvíli naráží do Athose, Porthose a Aramise, se kterými si zjednává schůzku. Schůzku, na které se bude bojovat o život.

Jak už to tak bývá, společný boj proti vojákům Rudé gardy naše čtyři hrdiny spojuje dohromady a stávají se nerozlučnými přáteli!esf.jpg

Společně pak musejí vyřešit onu záhadu, kterou představuje královnin dopis, určený vévodovi z Buckinghamu. Kardinál Richelieu posílá dopis vévodovi, aby ho přilákal do Francie. Zde se královna dozvídá, že byl vévoda oklamán a posílá ho zpět. Na rozloučenou mu dává 12 přívěsků.

Ve snaze zničit královnu v očích Ludvíka XIII, dá kardinál za úkol Milady de Winter, aby dva přívěsky vévodovi ukradla. A tak se i stane. Ludvík XIII chce uspořádat ples, na který žádá svoji královnu, Annu Rakouskou, aby si vzala 12 přívěsků darovaných králem.

Dostáváme se do velké šlamastiky, kdy královna posílá madam Bonacieux, d’Artagnana, Athose, Porthose a Aramise na výpravu do Londýna, aby zde získali ukradené přívěsky zpět. Závisí na tom nejenom osud královny Anny Rakouské, ale také osud celé Francie. Dokáží takto těžký úkol splnit, když jsou na této nebezpečné cestě neustále napadáni svými nepřáteli? Kdo je záhadným mužem, který ukradl doporučující dopis d’Artagnanovi a neustále ho pronásleduje na každém kroku?jo

Jak už jsem zde jednou zmínila, knihu bych rozhodně doporučila jak milovníkům historických knih, tak milovníkům příběhu mušketýrů a seriálovým fanouškům. joo

Péťa 🙂

HODNOCENÍ 10/10

Reklamy

2 Comments

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s