SMRTNÁ ZIMA

smrtná.jpgAutor: Kate A. Boorman

Nakladatelství: Host

Žánr:  Sci-fi a fantasy, Pro děti a mládež

Rok vydání: 2015

Počet stran: 366

Nikdo neopustí osadu, pokud chce přežít.
V imaginárním světě připomínajícím středověk žije v osadě uprostřed tajemných lesů patnáctiletá Emmeline. Puritánská komunita dodržuje přísná pravidla, která mají ochránit její členy před nebezpečím pocházejícím z okolních hvozdů. Emmeline ví, že vydat se mimo osadu je přísně zakázané, avšak stromy v lese jí cosi šeptají a táhnou ji na zapovězenou cestu.
Když zůstane tady, čeká ji manželství, o které nestojí, a život vedle kluka, jehož nemůže mít. Ale venku? Malmaci číhá a zima se blíží…
Smrtná zima je první díl ohromující nové young adult série, která se bude líbit všem fanouškům knih Hunger Games a Labyrint: Útěk i milovníkům spisovatele Patricka Nesse.

Příběh nám vypráví o dívce jménem Emmelin, která žije společně s ostatními lidmi v jakési pevnosti, lépe řečeno v uzavřeném společenství. Zde jsem si to představovala přesně, jako v knize Labyrint: Útěk, kde Thomas společně s ostatními chlapci, žili v uzavřeném prostoru, v přírodě.

Této společnosti vládne Rada v čele s bratrem Stockhamem. Vládnou zde velmi přísnou rukou, což se samozřejmě nelíbí naší hlavní hrdince.

Musejí se každý den zúčastnit tzv. hovorů o mravnostech, kde jim bratr Stockham klade na srdce, že se blíží Smrtná zima (La prise). Pokud se na shromáždění nedostaví, čeká je trest v podobě nočních hlídek na hradbách.

A k čemu hlídky na hradbách? Tato pevnost se totiž nachází uprostřed lesů a vycházet mají obyvatelé velmi přísně zakázáno. V lesech se totiž nacházejí malmaci, vraždící duchové. Nikdo z osady však tyto duchy nikdy neviděl. Slepě ale důvěřují Radě, která tvrdí, že malmaci opravdu existují. Občas totiž dochází v osadě k únosům, kterým nikdo nedokáže zabránit.

I přes veškerá varování se Emmelin touží podívat se do záhadných lesů a objevit jejich tajemství. Proto začíná pomáhat léčitelce Manon, pro kterou chodí do lesa sbírat byliny a kořeny na její obklady a mastičky. Při každé návštěvě lesa se dostává o kousíček dál a nachází mnohem více, než pouhou starou chatrč. To co v ní však objeví, jí doslova vyrazí dech.win

Emmelin je právě 16 let a to je věk, kdy si musí každá dívka vybrat svého budoucího partnera, aby spolu mohli vést život a mít spolu děti. Emmelin se ale seznámí s mladíkem jménem Kane, který jí obrátí život vzhůru nohama. Bohužel ani on není ze šlechtické a bohaté rodiny a tím pádem není vhodnou partií pro budoucí svazek. I zde narazíme na milostný trojúhelník 🙂

Když Emmelin zjistí, že Rada lže svým lidem prakticky ve všech směrech, rozhodne se najít další důkazy a odhalit pravdu. To by však znamenalo vzbouřit se proti Radě a proti bratru Stockhamovi a to není lehký úkol. Rada totiž začíná tušit, že je pro ně Emmelin nebezpečná a rozhodnou se zakročit. Jak Emmelin odhalí všechny lži, když je na to všechno úplně sama a nikdo jí nevěří? Pomůže jí snad její nejlepší přítel Tom a Kane? Jak se vypořádá s nečekanou zradou? A jak Emmelin přežije setkání s duchy malmaci?

1

NÁZOR:

Tato kniha je příjemnou oddechovkou na prázdniny. Děj není složitý, ale ani moc poutavý či zajímavý. Začátek příběhu se točil okolo obav přicházející Smrtné zimy a popisováním života v Pevnosti. Pak mi přišlo, že se celý příběh už točil jen okolo milostného trojúhelníku mezi Emmelin, bratrem Stockhamem a Kanem.

No a konec (tedy finále) mě spíše zklamalo. Čekala jsem buď bitvu nebo větší vzpouru, ale místo toho se mi dostalo pouze jedné velmi slabé akce, která prakticky nic nevyřešila.

Také jsem se těšila na Smrtnou zimu. Myslela jsem, že když se takto jmenuje i název knihy, bude se řešit především příchod Smrtné zimy a její následné přežívání, ale opak je pravdou. V knize se o Smrtné zimě mluvilo pouze na začátku knihy a poté jste už o ní nikdy neslyšeli. To je podle mě velká škoda, protože toto téma by se dalo tak krásně rozvinout!

Sem tam se vyskytne nějaký ten akční moment, ale dohromady kniha plyne velmi poklidně, prakticky se zde téměř nic moc neděje.

Když přišel na scénu Kane, těšila jsem se, jak se bude postupně s Emmelin seznamovat (takže na jejich společné scény). Jaké bylo moje překvapení, když při každé jejich společné chvilce na něj byla Emmelin drzá nebo odtažitá. Když se s ní pokusil navázat rozhovor, vždycky ho odbyla, vyhýbala se mu nebo mu odpověděla jednoslovně. A po asi třech schůzkách u vody s jednoslovným rozhovorem mu řekla, že ho miluje??

I přesto je celá kniha čtivá a takřka okamžitě vás vtáhne do děje. Studenti francouzského jazyka si zde přijdou na své, protože se zde vyskytují francouzské věty (občas i nepřeložené).

Ve Smrtné zimě si každý najde to své – romantiku, napětí, spoustu intrik, zrady, fantasy svět, tajemno i akci.

Měla bych však poukázat na to, že tato kniha je debutem Kate A. Boormanové a proto jí musíme některé nedostatky odpustit. I přesto všechno se kniha četla svižně a pokud nehledáte příběh vyplněný širokou škálou akcí a hledáte spíše oddechovku s milostnou zápletkou, je tato kniha právě pro Vás.

„Jsme si všichni rovni: v bohatství i v chudobě. 

Společně přežijeme, nebo zahyneme.“winterkill

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji internetovému knihkupectví eReading.cz  :))

Péťa 🙂

HODNOCENÍ 6/10

 

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s