DVŮR TRNŮ A RŮŽÍ

dvur 2.jpgAutor: Sarah J. Maas

Nakladatelství: CooBoo

Žánr: Literatura světová, Sci-fi a fantasy, Pro děti a mládež

Rok vydání: 2016

Počet stran: 440

Úžasný a mrazivý příběh na motivy příběhu Krásky a Zvířete. Když devatenáctiletá lovkyně Feyre zabije v lese vlka, odvleče ji podivný tvor do svého doupěte, které se ukáže být jiným světem. Tam zjišťuje, že únosce není zvíře, ale Tamlin – jedna z nesmrtelných bytostí, které kdysi vládly světu. Nenávist se postupně mění v lásku a Feyre musí přijít na způsob, jak zachránit tajuplný svět i svého únosce.

Příběh vypráví o dívce jménem Feyre, která žije se svým otcem a dvěma sestrami Elain a Nestou v malé chatrči. Vždycky to tak ale nebylo. Dříve patřili mezi šlechtice a byli velmi bohatí. Jenže pak nastala krize a její otec svěřil všechen majetek a peníze do tří obchodních lodí, které však při bouři ztroskotali. Od té doby tato rodina jenom živoří a snaží se přežít každý den.

Na smrtelné posteli jejich matky Feyre slíbila, že se o své sestry a otce postará. A Feyre hodlá tento slib dodržet stůj co stůj. A proto se naučila lovit zvěř v lesích, stáhnout ji z kůže, tu pak usušit a prodat na trhu.

Jejich životy by nebyly tak těžké, kdyby se do práce zapojila celá rodina. Bohužel Elain s Nestou jsou ve svých myšlenkách stále šlechtičny, které se štítí poctivé a tvrdé práce a její otec má zmrzačenou nohu. Stále je v myšlenkách u své mrtvé ženy a proto je Feyre na všechno sama.

Feyre se svojí rodinou žijí nedaleko zdi, která odděluje svět smrtelníků od světa vznešených víl, které vládnou magickou mocí. Mezi těmito národy panuje nenávist, a proto se nikdo netouží dostat se za hranice zdi a okusit bolestivou smrt.

Jednoho dne, když rodině dojde maso, jde dívka opět lovit do lesů. Narazí na obrovského vlka a skolí ho. Bohužel se ale jedná o jednu z mocných a nelítostných víl, a když se to Feyre dozví, je už pozdě přát si vrátit čas.

A pak jednoho dne přijde nečekaný host, který si přišel pro vraha vlka, jeho přítele. Feyre, pod podmínkou, že nechá její rodinu naživu, se zvířetem odchází do vílí říše. Zvíře si Feyre odvede k sobě na zámek do Jarního dvora, kde vládne věčné jaro.

Postupem času se Feyre dozvídá, že její věznitel se jmenuje Tamlin, který na sebe dokáže vzít podobu zvířete. Je to vládce Jarního dvora a jeho nejlepším přítelem a vyslancem je Lucien, rovněž pohledný mladý muž.

Všichni stále nosí zdobené masky, jaké se používají při karnevalech. Před téměř padesáti lety totiž zemi postihla tajemná nákaza, která oslabila kouzelnou moc všech bytostí a kvůli které jim už masky navždy zůstaly.

Jenže když si Feyre začíná na poklidný život na zámku zvykat, vše se velmi rychle změní. Jarní dvůr je neustále napadán nestvůrami, které přicházejí zničit všechny dvory v této zemi. Kdo je ale tou záhadnou osobou, která si chce podmanit dvory a její vládce? Jakou roli v tom všem hraje samotná Feyre?

Přichází hrozba, jíž se všichni tolik obávali. Dokáže Feyre povstat a zachránit své přátele a svoji životní lásku? Dokáže to, čeho nejsou ani mocné víly s magií schopni? Vždyť je pouhým člověkem!

dvůr

NÁZOR:

Knížka mě opravdu nadchla! Začátek byl sice trochu pomalejší a já se malinko nudila. Když Feyre skolila vlka, trochu se to zlepšilo a teprve, když se ocitla v zámku zvířete, příběh se konečně rozjel!

První půlka knihy se zabývala rozvíjejícím se vztahem mezi Feyre s Tamlinem, ale také přátelským vztahem mezi ní a Lucienem.

Nejdříve jsem si myslela (podle prvního setkání Feyre a Luciena), že bude Lucien tak trošku záporák, ale naštěstí jsem se spletla a oba dva se stali dobrými přáteli.

Dále se v první polovině knihy dozvídáme informace o vílím národu, o bitvách které zde byli a hlavně které budou následovat.

Příběh Krásky a Zvířete, na kterém je Dvůr trnů a růží založen, nejspíš dobře znáte. Tamlin patří mezi vznešené víly, obdařené bytosti vládnoucí magií a jeho zvířecí stránka je spíše výjimečnou schopností než opravdovým prokletím.

Feyre však také není klasickou kráskou. Je to dívka, kterou krutý život naučil skromnosti. Dívka s obyčejnými sny, jako je poklidný život bez bídy. Miluje malování a ráda by se v budoucnu naučila číst a psát.

Druhá polovina knihy už se zaměřuje na samotný boj o lásku, život, svobodu a vílí kraj Prythian. Je to velmi napínavé a už dlouho jsem nečetla knihu, kde by finální boj trval skoro půlku zbylé knihy, což velmi oceňuju, protože je to opravdu hoodně napínavé!!!

Co k tomu dodat? Dvůr trnů a růží je rozhodně povinností pro všechny fanoušky Sarah J. Maasové (a jejích knih série Skleněný trůn) a pohádkových retellingů.

Ps: Jsem tak moc ráda, že je zde hrdince konečně více let, než 14 😛 Naší Feyre je totiž 19 let.

dvur 3

„Miluji tě, “ řekla jsem. „Ať si o tom ona říká, co chce, ať to cítím jen ve svém nedůležitém lidském srdci. I kdyby spálili mé tělo, stále tě budu milovat.“

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji internetovému knihkupectví eReading.cz  :))

Péťa 🙂

Video, které mě uchvátilo!!!

HODNOCENÍ 09/10

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s