PÍSEŇ KRVE

pAutor: Anthony Ryan

Nakladatelství: Host

Žánr: Romány, Sci-fi a fantasy

Rok vydání: 2014

Počet stran: 624

První díl trilogie Stín krkavce
Vélin Al Sorna, zasvěcený Šestému řádu, byl od dětství cvičen k boji a zabíjení ve službách Víry. Řád se stal jeho jedinou rodinou. Vélinův otec sloužil jako rytíř králi Janusovi, panovníkovi Sjednoceného království, rozhodl se však Vélina zbavit jeho práv a v pouhých deseti letech ho zanechal na prahu Šestého řádu. Chlapec ho za to nenávidí. Během pobytu v řádu se Vélin dozvídá zatím netušené podrobnosti o své matce, která zemřela, když byl ještě dítě. Postupně také odhaluje důvody, jež jeho otce vedly k tomu, že ho řádu svěřil. Jedna pravda je však důležitější než všechny ostatní: Vélina Al Sornu čeká budoucnost, kterou má teprve pochopit. Budoucnost, jež změní nejen království, ale také celý svět.První díl napínavého fantasy románu Stín krkavce.

Samotný příběh je rozdělený na dvě časové linie. Na přítomnost a minulost. Kniha nám začíná přítomností, kterou nám popisuje muž jménem Vernier Ališi Someren, císařský kronikář, který doprovází velmi důležitého vězně přes moře.

Nedozvídáme se zatím, jak se tento vězeň jmenuje pravým jménem, ale všichni mu říkají Vrah Nadějného. Tento muž je podle ostatních extrémně nebezpečný, dalo by se říci, že je to nejnebezpečnější muž v zemi. Všichni se ho bojí a straní se mu. Mezitím ho stráž vede k lodi, odvážejícího z města na ostrov, kde bude stíhán a spravedlivě potrestán.

A proč ho Vernier doprovází? Má za úkol zapsat celý jeho životní příběh do kroniky. Vrah Nadějného se na odplouvající lodi zahledí do dálky a začne mu vyprávět o svém životě.

Vélin Al Sorna se narodil jako syn Pána bitev, který má velmi blízký pracovní vztah s králem. Jeho otce se každý v království bál a proto se předpokládalo, že i jeho syn bude jednou také tak velkým válečníkem.

Když bylo Vélinovi pouhých šest let, jeho otec ho zavezl k branám Šestého řádu, kde se malí a vystrašení kluci cvičí v boji a zabíjení, aby po absolvování závěrečné zkoušky mohli nastoupit do královské armády.

Otec ho zde nechává s posledními slovy, patřící jejich rodinnému krédu: „V loajalitě je síla!“pp

Vélin zjišťuje, že zdejším učitelům říkají Mistři a nejvyšším hlavám řádu se říká Principové. Do učení Vélina a spoustu dalších malých chlapců vezme mistr Sollis, který je opravdu velmi přísný a krutý.

To co ale kluci nevědí je, že jim jeho krutost a špatné zacházení později zachrání životy. Vélin se v řádu seznamuje a získává si své nejlepší přátele na život a na smrt. Mezi ně patří bystrý Kenis, vtipný Barkus, vynalézavý Dentos a přátelský Nortah.

Společně zjišťují, že učit se a vyrůstat v řádu nebude procházka růžovým sadem.

Na každou disciplínu dostávají jiného mistra. Mistr Sollis, který je učí bojovat s meči, je velmi krutým člověkem. Každý večer jsou kluci zmrzačeni, pomláceni a plní modřin nebo i horších zranění. I přesto se perou dál, protože je ke konci určitého měsíce vždy čeká závěrečná zkouška.

Vélin si to nechtěl zpočátku přiznat, ale z jejich malé skupinky přátel se stává nová a silná rodina! Začínají se navzájem doučovat v disciplínách, aby každý z jejich skupiny prošel zkouškami. Vélin se nakonec stává hlavním velitelem skupiny.

Při jedné ze zkoušek v přírodě je však Vélin napaden neznámými muži, kteří se ho pokusili zabít. Vélin má po zbytek svého života jediný úkol – zjistit, kdo na něj poslal nájemné vrahy a pomstít smrt jednoho z jeho bratrů (v řádu se totiž všichni nazývají bratři).

Zdá se, že Vélin je i velmi přínosnou a důležitou figurkou pro samotného krále Januse. Ten ho pověří, aby vedl svoji armádu do Martišského lesa, kde má chytit a pozabíjet všechny Popírače víry. Samozřejmě se k němu přidají i jeho bratři.

V tomto lese se ale dozvídá mnohem důležitější informace nejen o své rodině, o své matce a důvodu otce, který ho vedl k odložení svého syna do Šestého řádu, ale také o blížící se invazi do jejich království a o tom, že ani sám král není tím, kým se zdá být.

A když jsou poté napadeni všichni Principové ze všech šesti řádů, Vélin ví, že království obývá ještě jedna mnohem temnější síla, kterou možná nebude schopen zastavit. Dojde k válce!ppp

Zrada číhá všude kolem, dokonce i tam, kde by to Vélin nejméně čekal. Dokáže se s tím vším smířit? Co opravdu znamená Píseň krve? Proč získal jméno Vrah Nadějného?  Postaví se nakonec Vélin proti králi a nespravedlnosti, kterou samotný vládce skrývá za podlými lži? Jak se nakonec rozhodne, když je králem vyslán do nejnebezpečnější a největší bitvy všech dob?

NÁZOR:

Při psaní recenze jsem měla opravdu problém nevypsat celý příběh o Vélinovi a jeho zajímavém životě. To co jsem sem napsala je opravdu jenom zlomek toho, co se v knize odehrává. Je zde spousta intrik jak od krále , tak také od samotného řádu.

Byla jsem velmi ráda, že kapitol, které se odehrávají v přítomnosti, je opravdu málo. Nejvíce jsem si totiž užívala minulost, kdy Vélin prožíval svůj život vojáka v Šestém řádu. Těšila jsem se na jejich závěrečné zkoušky, jako například „Přežití v divočině, boje s holí, mečem, střílení z luku, běh, jízda na koni…!“ No a samozřejmě jejich úplně poslední zkouška, kdy v aréně musí každý bratr sám za sebe porazit tři protivníky. Na život a na smrt.

Styl autorova psaní je jedinečný, protože (k mému překvapení) jsem za celou dobu čtení nikdy nepřeskočila ani jednu jedinou větu. Tak moc mě tato kniha bavila! Od začátku do konce se neustále něco dělo!

Nejlepší pro mě byla první polovina knihy, kdy se vyučoval v řádu. Druhá polovina se již zabývá Vélinem v řadách samotné královské armády, nastávající války, jeho první lásky, zrad a tajemstvích. Samozřejmě velkým překvapením pro mě byl závěr knihy!

Malinko ubírám na hodnocení, protože ve tričtvrtě knihy jsem se už trochu nudila.

Knihu Píseň krve doporučuji především fanouškům fantasy románů, jakým je například Píseň ledu a ohně. Na své si však přijdou všichni čtenáři, kteří rádi sáhnou po poutavě napsané knize plné akce.jj.jpg

Péťa 🙂

HODNOCENÍ 08/10

 

Reklamy

2 Comments

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s