STRÁNKY SVĚTA

ss.jpg

Autor: Kai Meyer

Nakladatelství: CooBoo

Žánr: Romány, Sci-fi a fantasy, Pro děti a mládež

Rok vydání: 2016

Počet stran: 392

Ponořte se do nekonečna a ovládněte magii slov s prvním dílem fantasy trilogie!
Furia Salamandra Faerfaxová žije ve světě knih. Sídlo její rodiny v sobě ukrývá nekonečnou knihovnu. Do jejích hlubin se Furia vydává pátrat po jednom velmi speciálním svazku: své vlastní dušeknize. S ním ovládne sílu a magii slov. Ale netuší, jak smrtelné nebezpečí se nad ní vznáší. Každá kniha má totiž i své tajné stránky. Její rodinu ohrožuje mocný nepřítel – a jde po krku i jí. Musí se vydat do Libropolisu, města ztracených knihkupectví, ovšem nebude to snadná cesta. Boj proti vládcům bibliomantiky právě začíná!

Kniha vypráví příběh o patnáctileté dívce jménem Furia Salamandra Faerfaxová. Tato dívka bydlí se svým otcem Tiberiusem a mladším bratrem Pipem v rodinné residenci daleko od ostatních obyvatel.

Furia je uchazečkou o bibliomantskou moc a vyučuje se svému řemeslu u svého otce. V jejich rodině je tradicí, že každého člověka si během jejich života najde jejich vlastní dušekniha. Díky ní získají nejen magickou moc.

Tiberia si našla jeho dušekniha hned ve 14 letech a proto má naše patnáctiletá hrdinka obavy, kde se její dušekniha zdržuje. Proč se jí ještě neobjevila??libro

V residenci ovšem nežijí sami. Najdeme zde také domovníka Wackforda, který neustále Furii nabádá, aby v procházce jejich rodinnou knihovnou nescházela ze stezky. Pokud z ní totiž sejde, může to mít až katastrofální následky. Jejich knihovna totiž není jen tak obyčejná.

Ožívají zde příběhy všemožných knih, ptačí origami létají Furii nad hlavou a pojídají prach usazený na knihách. Bohužel zde neožívá pouze to dobré, ale i to zlé – například Plísňák. Ten se čas od času probouzí, obchází knihovnu a požírá vše živé. A zrovna v tento den, kdy se Furia vydává do knihovny pro svoji nejoblíbenější knihu, se Plísňák probouzí a má jediný cíl – sníst dceru Tiberia.

O naší mladé hrdince by se dalo říct, že opravdu nemá mnoho přátel. Protože se vyučuje otcovu řemeslu a miluje knihy, zdržuje se pouze v knihovně nebo někde na stromě s knížkou v ruce. A s jakou konkrétní se ptáte?

Knížku, pro kterou se vrátila do knihovny, byla zároveň nejoblíbenější knížkou její maminky Cassandry. Ta bohužel zemřela a otec nechal spálit všechny věci, které by mu jeho milovanou manželku mohly připomínat.

A protože se Furia jmenuje po hlavní hrdince v této knížce (a také chce mít aspoň jednu jedinou vzpomínku na svoji matku), knihu tajně schovala v jejich ohromné knihovně, kde ji její otec nikdy nenajde.

I přesto všechno nemůžeme říct, že by neměla žádné kamarády. Tak například má svého kamaráda Ypsilonzet. Dalo by se o něm říci, že je to souhrn písmenek, které se složí dohromady a vytvoří větu určenou pro Furii.

A druhým přítelem je Severin, kluk který žil před téměř 200 lety. Ano, divíte se správně. Oba dva si totiž píšou přes jednu knížku, do které když Furia napíše větu, tak se Severinovi na druhé straně zázrakem objeví.

Bohužel její život není jednoduchý. I když se zdá, že její otec má práci, která ho baví a její bratr nemá jiné starosti, než se obávat klaunů, opak je pravdou. Furia je zničená z faktu, že si ji ještě nenašla její vlastní dušekniha.1483746_770498009631331_1587783750_n3.jpg

Díky ní by se mohla stát oficiálně bibliomantkou a dosáhnout tak mnohem větší moci, než si kdy dokázala představit. Jenže se musejí mít na pozoru před Adamitskou akademií, která bedlivě sleduje každý jejich krok a chce získat přístup nejen k jejich ohromné knihovně. Hledají totiž jednu konkrétní knihu, pro kterou si přicházejí do residence v ten osudný den. Stane se nejen jedna tragédie a Furia nemá tušení, jak se s tím vším vypořádá.

Co má teď dělat? Koho má požádat o pomoc? Proč na ně Akademie poslala jakousi ženu jménem Isis Nemmernis a na co tak akutně potřebují najít tuto určitou knihu?

Furia se vydává do města jménem Libropolis, aby zde našla odpovědi, spojence a aby se společně postavili Akademii. Komu zde ale může důvěřovat? Kdo nakonec zradí?

NÁZOR:

Knížka se mi četla příjemně, je opravdu pro oddechový čas. Nečekejte tolik akce ani napětí na každé stránce. Z počátku jsem se do knihy nemohla vůbec začíst, protože autor neustále popisoval vůni knih, jejich minulost a také životy různých autorů a to opravdu zábavné nebylo.

Když konečně přišla akce v podobě vloupání se akademických agentů do residence, byla jsem za to velmi ráda. Jenže všeho moc škodí a zde mě autor opět zklamal – boj a útěk hlavních hrdinů byl až moc dlouhý, dopodrobna popsaný a vylíčený, jako by snad šlo o konec světa. Vše v této chvíli bylo naprosto chaotické.

Musím říct, že jsem se na tuto knihu těšila, ale moc mě nezaujala, spíše zklamala. Autorův styl psaní se mi vždy líbil, ale tentokrát jsem se prostě do knihy nemohla vůbec začíst. Někomu se může zdát, že v této knize toho prostě bylo až příliš mnoho. Dokonce zde nechal prostor i pro konverzaci mezi křeslem a lampou, což mi přišlo trochu…přetažené za vlasy a nezábavné.

Co ale musím u této knihy vyzdvihnout, jsou autorovy skvělé nápady o vytvoření nového kouzelného světa.

Velmi ráda bych také byla náměsíčný čtenář, jako Furia, která čte dokonce i ve spánku. Furia si pro tuto schopnost vymyslela i pojmenování – Somnevolismus.

Také bych byla nadšená, kdybych našla na cestě starou a prázdnou knihu, díky které bych si mohla dopisovat s jakýmsi mladým klukem z úplně jiné doby. No nebylo by to vzrušující a napínavé??

Co dodat na konec? Stránky světa jsou rozhodně zajímavým rozjezdem nové série. Jen je potřeba být při čtení v trochu více přemýšlivé náladě a nenechat se odradit ne příliš zajímavým začátkem knihy.kre

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji internetovému knihkupectví eReading.cz :))

Péťa :))

HODNOCENÍ 7/10

 

 

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s