UNIVERZITA VÝJIMEČNÝCH – ZKOUŠKA

jjjjAutor: Joelle Charbonneau

Nakladatelství: Fragment

Žánr:  Literatura světová, Sci-fi a fantasy, Pro děti a mládež

Rok vydání: 2016

Počet stran: 304

Hunger Games byly skvělé, tahle série je však výjimečná! New York Times Bestseller přeložený do 14 jazyků!
Cia právě ukončila střední školu a napjatě očekává, jestli bude vybrána do celostátního programu pro nejnadanější studenty. Pouze oni totiž mohou studovat na univerzitě v Tosu a pomáhat obnovit válkou zničenou zemi. Musí však obstát v testování, kterým projdou jen ti opravdu výjimeční. Cia tu šanci dostane. Těsně před odjezdem se jí otec svěří s útržky děsivých vzpomínek, které má na testování on. Radost z úspěchu vystřídají strach a nejistota. Cia začíná tušit, že ji čeká tvrdá zkouška, ve které nepůjde jen o znalosti, ale i o to dobře se rozhodovat a správně odhadnout lidi. Když opouští město, v uších jí zní otcova zoufalá rada: „Cio, nevěř vůbec nikomu“. Hlavou víří pochybnosti, zda rozhodnutí vydat se do Tosu bylo správné a zda se ještě někdy vrátí domů…

Příběh vypráví o dívce jménem Malencia Valeová. Tato mladá hrdinka právě zakončila střední školu a čeká ji slavnost k jejímu ukončení. Na tuto chvíli se těšila po celý svůj život. Nejen proto, že už nebude muset chodit na střední školu, ale také proto, že tento den rozhodne o její budoucnosti. Na dnešní slavnosti se rozhodne, zda-li někdo z jejich školy bude vybrán na univerzitu.

Aby se dostala na univerzitu, musí projít tzv. Testováním, které se bude konat v Tosu. Nikdo však neví, co toto Testování obnáší. Na zkoušku vybírají pouze ty nejchytřejší a nejsilnější žáky ze všech 18 krajů. A v tento den má přijet do Pětijezeří úředník z Tosu, Michal Gallen, aby zde vybral pár šťastlivců.

I když Cia nemá moc velkou naději, že by ji vybrali na Testování, pociťuje zklamání, když v den slavnosti Michal nepřijíždí. Teď už jí nezbývá nic jiného, než obcházet mistry a shánět si práci. Její starší bratr Zeen ji utěšuje, protože ví, jaké je cítit zklamání.

I on se snažil, aby byl na Testování vybrán. Vždyť byl nejlepší z celé třídy, dalo by se říct i z celé školy. Tak proč už deset let nikoho z Pětijezeří na zkoušky nevybrali?zk2

Cia si myslí, že se nachází ve snu, když se druhý den úředník Gallen dostaví. Vybere ji a její další 3 spolužáky, aby se zúčastnili Testování v Tosu.

V ten večer její rodina pořádá oslavu, ale zdá se, že matka s otcem nejsou vůbec rádi za Ciinu možnost zúčastnit se Testování. To Ciu velmi bolí a necítí se o nic lépe, když si ji otec odvede na kus řeči stranou.

„Nikdy tě neměli vybrat.“

Otcova slova její nadšenou a šťastnou náladu rozdrtí na milion kousíčků. Svěří se jí se svojí minulostí. I on byl kdysi vybrán na Testování. Jenže i když to celé trvalo 3-4 týdny, nic si z toho nakonec nepamatuje. A proč? Pokud splní všechny testy a úkoly, které jim v Tosu předloží, bude je už jen od vysněné budoucnosti čekat pohovor. Jenže po pohovoru jim vymažou paměť, aby nikomu nemohli povědět, co zde zažili.

Cia se zhrozí a už se na cestu do Tosu netěší. Drží se slov svého otce „Nikomu nevěř,“ a společně s Tomasem, Malachim a Zandri vstupuje do vznášedla. S myšlenkou, že už možná nikdy své rodiče neuvidí.

Protože se s Tomasem znají už od dětství, začínají se více sbližovat.

V Tosu potkává nové kamarády a podstupují první kolo zkoušek. Nejdříve si Cia myslí, že vše nebude tak černé, jak jí její otec popisoval. Ale opak je pravdou! O tom se Cia sama přesvědčí, když začnou při zkouškách umírat její spolužáci a přátelé. Zkoušky jsou tvrdé a náročné.

Pokud někdo zkoušku nesplní, zemře! Pokud vybere špatnou odpověď, zemře! A protože se chtějí všichni zbavit své konkurence, dokážou i zradit.

Komu zde může Cia důvěřovat? Jaké další zkoušky ji i její přátele čekají? A co ji čeká na té nejtěžší zkoušce, při které je povoleno všem účastníkům i zabíjet?zk3

 „Je lepší, když pojedeš do Tosu připravena pochybovat o všem, co uvidíš, a o všech, které potkáš. To by mohl být rozdíl mezi úspěchem a selháním.“ 

 

NÁZOR:

Kniha se četla velmi příjemně, vše totiž v příběhu probíhalo svižně. Akcí je tu habaděj a opravdu bych ráda věděla, jak by vypadalo filmové zpracování.

Na Cie se mi líbilo, že byla po celou knihu sama sebou. Je vážně chytrá mladá dívka, která odhalí tajemství i tam, kde by ho ostatní vůbec nehledali (jako například skrytá kamera ve vznášedlu nebo další úkoly ve zkouškách).

Díky tomu přežila celou knihu a…konec mě samozřejmě nepřekvapil. Byl trošku předvídatelný a je otevřený, takže zde máme ještě spoustu prostoru pro další dva díly.

I přesto mi v knize cosi chybělo. Přišlo mi, že příběh byl až moc uspěchaný. Všechna tři kola zkoušek byla popsaná zhruba ve 40% knihy a dlouhých 60% se týkalo čtvrté zkoušky. Ano, zjevně to bylo proto, že tato poslední zkouška byla zároveň tou nejdůležitější, ale opravdu jsem nečekala, že se jím bude zabývat skoro celá kniha.

Už od začátku knihy mi jedna určitá osoba připadala svým chováním velmi zvláštní a tak jsem jí začala nedůvěřovat. Po celou dobu mého čtení jsem si na tuto osobu dávala bedlivý pozor a v duchu si říkala: „Nevěř tomu, co tato osoba říká, Cio! Něco je divného.“

A jak jsem na sebe byla pyšná, když jsem zjistila, že mám pravdu! Takže i v tomhle směru je kniha dost předvídatelná.

Univerzita výjimečných je příjemná Young Adultovka na čtení a jsem zvědavá, jak se budou vyvíjet další dva díly :))zkouska

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji internetovému knihkupectví eReading.cz

Péťa :))

HODNOCENÍ 6/10

 

 

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s