DEMELZA – DÁMA Z CHATRČE

demel2Autor: Winston Graham

Nakladatelství: Baronet

Žánr: Literatura světová, Romány, Historie

Rok vydání: 2016

Počet stran: 540

Ross Poldark se vrátil po ukončení války za nezávislost z Ameriky do rodného Cornwallu, ale stále víc se vzdaluje elegantní a distingované společnosti, z níž vzešel. Po otcově smrti a ztrátě milované ženy se ožení s chudou a zavrhovanou dívkou Demelzou, které se ze soucitu ujal a zaměstnal ji ve svém domě jako služebnou. Tento nerovný sňatek však ještě víc zjitří jeho rozpory s lidmi, jež kdysi považoval za své přátele. Mladičká Demelza však musí svádět ještě tvrdší a bolestnější boj než Ross – snaží se přizpůsobit světu svého muže, jehož oddaně miluje, vzdoruje nevraživosti lidí, kteří jejímu soužití s Rossem nepřejí, a snaží se zajistit své místo na slunci nejen pro sebe, ale i pro jejich dítě, jež přichází na svět. Zároveň stojí při svém manželovi v jeho snaze uvést do pořádku rodový majetek, především měděný důl, a zajistit místním lidem jejich práva, což je v oblasti sužované bídou a propastnými společenskými rozdíly přetěžký úkol. Demelza se s nasazením sil mění za pomoci Rossovy sestřenice Verity ze služebné v paní domu, ale zjišťuje, že překročit hranici mezi společenskými třídami není vůbec snadné. Čeká ji ještě mnoho bouřlivých let, která prověří pevnost jejího vztahu s Rossem, a během nichž se budou muset utkat s nepřítelem odhodlaným způsobit jim hrozivé problémy…

Podle této dvanáctidílné ságy o rodu Poldarků natočila britská televize BBC kultovní seriál, který si získal obrovskou popularitu.

Demelza – Dáma z chatrče je pokračováním historického románu Poldark.

Když se Ross Poldark oženil s Demelzou, svoji služkou a hospodyní, společnosti se to nelíbilo. Všichni je pomlouvali, dívali se na ně skrz prsty a vyhýbali se jim. Kvůli tomu se Ross propadl na společenském žebříčku o poznání níže.

Po narození jejich první dcerky Julie, se Demelza rozhodne svému milovanému muži (a nyní již manželovi) pomoci s touto situací.

S pomocí Verity, Rossovi sestřenice, se učí být dámou. To zahrnuje předvést správnou poklonu, umět rovně chodit, nikam nespěchat a především se chovat jako správná dáma. A kupodivu se jí to daří.

Ross si této tělesné i duševní změny na Demelze všiml a od této chvíle se na svoji ženu dívá úplně jinýma očima. Postupně se mezi ním a Demelzou začne jejich vztah ještě více upevňovat, jejich láska rozkvétá a společně s Julií působí jako šťastná rodina.

Její proměna zaujme i místní obyvatele a to především šlechtu, která v ní začíná vidět krásnou mladou dámu z Nampary. Proto je společně s Rossem zvána na různá společenská setkání, kde většinu osazenstva okouzlí.demel3

Za ohromnou pomoc od Verity se jí chce Demelza odvděčit. A protože ví, že je její kamarádka hluboce zamilovaná do kapitána Blameyho, rozhodne se ho vyhledat a oba dva dát opět dohromady. Jak se na to však bude dívat její rodina, především Francis? Ten proti kapitánovi chová čirou nenávist a rozhodně Verity nedovolí, aby si ho vzala a odešla z domu. Zastaví to stůj co stůj!

Vše nabírá nečekaný spád, když do našeho okolí přijíždí Rossův přítel, doktor Dwight Enys. Ten zde chce zkoumat nemoci horníků a po krátké úvaze se rozhodne zde zůstat a léčit i ostatní obyvatele. V této době se zde také objevuje kočovná společnost, o kterou se zajímá především Rossův pracovník Mark Daniel. A proč takový zájem? Zamiloval se do kočovné herečky Keren.

Jenže Keren není obyčejná dívka. I když se provdá za Marka, začíná myslet na mladého lékaře Dwighta. Jak dopadnou jejich tajné schůzky? Má Mark nějaké podezření?

Ross má spoustu starostí především se svým dolem. Rozhodne se proto vytvořit svoji vlastní společnost, která by konkurovala ostatním společnostem vykupujícím a zpracovávajícím měděnou rudu. Co to ale bude obnášet? Budou mít na to všechno dostatek peněz? Jejich nepřítel George Warleggan to určitě nenechá jen tak. A co se stane, když někdo z nich zradí?

Jak dopadnou tajné schůzky Keren s Dwightem a Verity s kapitánem Blameym? Dokáže Ross pomoci Francisovi, aby už dále neprohrával své jmění a svůj majetek v kartách? Povede se mu zachránit jeho novou hutní společnost, nebo nadobro zbankrotuje? Jak je na tom Jim, který je už přes rok uvězněný ve vězení?

Přichází jedna velká tragédie za druhou a Rossovi docházejí možnosti. Myslí si, že s pomocí své milující ženy a dcerky všechno překonají. Jenže pak přichází tragédie a drtivá porážka, po které už nebude nic a nikdo jako dřív!

„Pod střechou Nampary, v malém světě obklopeném čtyřmi stěnami a světlými záclonami a vyplněném šeptajícími hlasy, však vítězil život!“dem4

 NÁZOR:

Kniha se mi četla stejně dobře, jako první díl – Ross Poldark: Návrat domů. Autorův styl psaní mi dokonale vyhovuje a díky němu nejsem schopná přeskočit ani jednu napsanou větu v knize. Vše je totiž napsáno tak zajímavě a procítěně!

Nejvíce na tomto příběhu miluju vztah mezi Demelzou a Rossem. Ross svoji ženu velmi miluje a dělá pro ni všechno na světě! I když dříve miloval Elizabeth a nemyslel si, že se někdy zamiluje do jiné ženy, sám sebe v tomto směru překvapuje. Demelza se stala jeho životní láskou a o tom se můžeme v knize mnohokrát přesvědčit.

Jsem ráda, že se v knize moc často nezabýval jejich první dcerkou Julií. Byla jsem napjatá, jak všechny příběhy těchto lidí budou nadále pokračovat, jak vyřeší své problémy a tragédie a proto jsem byla šťastná, že toto všechno autor nezanedbával kvůli Julii.

Druhý díl ze série Poldark je moc pěkně napsaný, takže si čtenář připadá, jakoby se do této historické doby na chvíli přenesl. Opět zde musím vyzdvihnout seriál Poldark, který je opravdu úžasný!!!

Jsem moc ráda, že se mi tato úžasná historická série dostala do rukou a už se nemůžu dočkat třetího dílu – Jeremy Poldark: Nový začátek :))

„Rosse v tu chvíli napadlo, že se ženami se prostě nedá normálně debatovat, protože jsou tak nesmírně krásné.“

de1

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji internetovému knihkupectví Palmknihy :))

 

Péťa :))

HODNOCENÍ 9/10

 

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s