POLDARK – NÁVRAT DOMŮ

poldark-knAutor: Winston Graham

Nakladatelství: Baronet

Žánr: Literatura světová, Romány, Historie

Rok vydání: 2015

Počet stran: 464

Důstojník Ross Poldark se po letech vrací z americké války do rodného Cornwallu a těší se, že zase začne vést normální život, bude spravovat rodový majetek a ožení se s dívkou, kterou už léta miluje. Po návratu však zjišťuje, že otec je mrtvý, šlechtické sídlo i veškeré hospodářství zchátralé a že služebnictvo rozprodává všechny zbývající cennosti. Největší bolest však zažívá po zjištění, že se krásná Elizabeth zasnoubila s jeho bratrancem Francisem, protože se domnívala, že Ross ve válce zahynul. Zklamaný důstojník se ale navzdory všemu pouští do práce a snaží se dát do pořádku rodinný majetek a znovu otevřít otcův měděný důl. A také zapomenout na svou životní lásku a zvyknout si, že patří jinému. Pomáhá mu v tom mladičká Demelza, vlastně ještě téměř dítě, kterou najal jako služebnou, aby ji vytrhl z neutěšeného prostředí, v němž dosud žila. Vděčná dívka v něm vidí svého zachránce a odměňuje se mu hlubokým obdivem, ale zároveň usiluje o jistou míru samostatnosti. Vedle ní a s její pomocí se Ross znovu vrací do života… Podle této dvanáctidílné ságy natočila britská televize BBC kultovní seriál, který si získal obrovskou popularitu. V roce 2015 vznikl stejnojmenný osmidílný remake, jenž zaznamenal okamžitý úspěch a zařadil se mezi nejsledovanější seriály posledních let. BBC seriál prodloužila o další sérii, chystanou na rok 2016.

Příběh nám vypráví o mladém muži jménem Ross Poldark, který donedávna žil spokojený život. Měl svého otce a krásný domek v přírodě, žil svobodně a miloval dívku Elizabeth Chynowethovou. Snil o jejich společné budoucnosti, o svatbě, dětech a rozkvétající se lásce. Jenže jeho sen nevydržel dlouho.

Ross byl poslán jako jeden z mnoha vojáků, aby se zúčastnil americké války. Zažíval zde její hrůzu, strach, bolest a především zoufalství v situaci, kdy mu umírali jeho přátelé. Zde také získává zranění, které mu zanechá problém v podobě kulhavé nohy a také jizvu, která se mu táhne od oka až po bradu.p3

I přesto se nakonec po třech letech vrací domů, do rodného Cornwallu, aby zde pokračoval ve svém, dříve spokojeném a klidném životu.

V době, kdy se Ross vydává na cestu domů, jeho otec Joshua Poldark umírá. Na smrtelné posteli žádá svého bratra Charlese, aby se postaral o Rosse a pomohl mu ve spravování jeho rodinného majetku a především o starosti s jejich doly.

Ross je zdrcen zprávou o svém zesnulém otci, a protože ho doma v Napmaře nikdo nečeká, obrací svého koně k velkému sídlu rodiny Poldarkových. Když dorazí, s překvapením zjišťuje, že se v domě koná jakási slavnost. Ihned je obklopen svými příbuznými, kteří ho nadšeně vítají. Ross je však zmatený, když mu Verity, jeho sestřenice, poví o nepravdivě se šířících zprávách. Někdo rozšířil pověry, že Ross padl v americké válce.

Nejvíce překvapená Rossovým návratem je ovšem Elizabeth. Když se Poldark zeptá, jakou slavnou událost jim přerušil, celá místnost ztichne nepříjemným napětím. V rodinném sídle se totiž slavila svatba Rossova bratrance Francise a Elizabeth.p5

Ross zdrcen touto zprávou se vydává do svého domku v přírodě, do Nampary. Sice věděl, že po smrti otce nebude dům v nejlepším pořádku, ale to co ho zde čekalo, ho opravdu velmi rozčílilo. Dům je zchátralý stejně tak, jako jejich pole a služebníci jeho otce, Jud a Prudie, vyspávají svoji kocovinu.

Ross tedy musí vzít vše do svých rukou. Začínají dny plné práce a dřiny s uklízením a obnovováním svého rodného domku a také s obděláváním půdy.

A protože jeho nejlepší přítelkyní a zároveň rádkyní je jeho sestřenice Verity, slíbí jí, že jí pomůže. Doprovodí ji na ples, který se v ten den pořádá. Ross je velmi pohledný muž a proto není divu, že si u mnoha dívek vyslouží obdivné pohledy. Zdá se, že i on se dobře baví, ovšem do té doby, než objeví Elizabeth.

Příběh se nám obrací, když jde Ross na tržnici. Zde zachrání dívku, které bylo ubližováno. Tato dívka se jmenuje Demelza a je z chudé rodiny. Otec ji bije, nechává ji hladovět a jejím jediným přítelem je její pes Garrick.

A protože má Ross velmi laskavé srdce, nabídne jí práci u sebe doma. Bude mu vařit, uklízet a starat se o domácnost a pole. Dívka nadšeně souhlasí a Ross je také spokojený.

Jenže tento jeho čin rozjede nečekaný sled událostí. A ne zrovna příjemných. A aby nebylo nových problémů málo, oba dva začínají nacházet v tom druhém zalíbení. Jak se na to ale budou tvářit ostatní lidé? Odsoudí Rosse ze společnosti? Podaří se Rossovi otevřít již zchátralý důl? Zachrání své přátele v nebezpečí? A co jeho láska k Elizabeth? Dokáže sám bojovat proti společenským intrikám?p4

NÁZOR:

Kniha má velmi rozsáhlý příběh, a proto jsem zde nastínila pouze jeho základní kostru. Samozřejmě je zde více zvratů, problémů, napětí a vy se jen nestačíte divit, kde Ross nachází tak skvělé plány na záchranu svých přátel. I když někdy se mu to opravdu nevede. Ze začátku je zoufalý nejen z finančních důvodů, ale nevzdává se, bojuje dál a to z něj dělá pravého hrdinu.

Kniha se mi četla opravdu nádherně! Autorův styl psaní Vás při první větě chytí a nepustí až do té poslední. Je to velmi zajímavě napsané a divila jsem se, že jsem během čtění nepřeskočila ani jednu větu v knize. Je to velmi příjemné čtení, kde nechybí láska, intriky, příjemné prostředí, ve kterém se příběh odehrává a vy se přistihnete, jak se už nemůžete dočkat další kapitoly.

Nejvíce jsem si samozřejmě užívala scény Rosse a Demelzy. Ráda jsem postupovala jejich příběhem.

Také zde musím zmínit seriál Poldark, který jsem začala sledovat po přečtení prvního dílu. Musím říct, že seriál má dokonalou úvodní znělku a záběry krásně podtrhují barvy natáčející přírody. Také jsem ráda za obsazení Aidana Turnera v roli Rosse Poldarka, protože s tou jizvou je to opravdu fešák! :))

Knihu tedy doporučuji a už se těším jak na další seriálové díly, tak i na druhý (knižní) díl!

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji internetovému knihkupectví Palmknihy :))ross-demelza

VIDEO :))

 

 

Péťa :))

HODNOCENÍ 8/10

 

 

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s