MAGNUS CHASE A BOHOVÉ ÁSGARDU – PRASTARÝ MEČ

obalkaAutor: Rick Riordan

Nakladatelství: Fragment

Žánr: Sci-fi a fantasy, Pro děti a mládež

Rok vydání: 2016

Počet stran: 488

Magnus Chase byl vždy problémové dítě. Po té, co jeho matka záhadně zemřela, žil sám v ulicích Bostnu, přežíval díky svému důvtipu a držel se vždy o krok napřed před policií a soudci.
Jednou ho najde jeho strýc, kterého sotva zná a o kterém jeho matka tvrdla, že je nebezpečný. Strýc Randolph mu však poví neuvěřitelné tajemství: Magnus je syn Norského boha.
Vikingské mýty jsou pravdivé. Bohové Asgardu se připravují na válku. Trolové, obři a ještě horší nestvůry se rozplývají nad soudným dnem. Aby zabránil Ragnaroku, musí Magnus prohledat všech Devět Světů a najít zbraň, která je ztracená už několik tisíc let.
Když je napaden ohnivým obrem a musí si vybrat mezi vlastním bezpečím a životy stovek nevinných lidí, udělá Magnus fatální rozhodnutí.
Někdy, aby člověk mohl začít nový život, musí zemřít…

Rick Riordan rozjíždí další zajímavou fantasy sérii, tentokrát s názvem Magnus Chase a bohové Áasgardu.

Magnus Chase je obyčejný 16-ti letý kluk. I když tak obyčejný není. Žije totiž jako bezdomovec. Svého otce nikdy nepotkal a jeho matka o něm nikdy nevyprávěla. I přesto, že na ni Magnus velmi naléhal.

Se svojí matkou měl perfektní vztah. Byla jeho nejlepším přítelem a parťákem na celý život. A proto byl velmi zdrcený, když mu záhy zemřela. Bez jakéhokoliv spojení na své příbuzné (které však skoro nikdy nenavštěvoval) začíná žít ze dne na den na ulici. Jediné vzpomínky na své příbuzné má díky své sestřenici Annabeth.

Jako malí si spolu hrávali a svěřovali si navzájem svá tajemství. Jenže pak se cosi zvrtlo, jeho matka se pohádala s Magnusovým strýcem Randolphem a od té doby se s Annabeth už nikdy neviděl.

Jeho nynějšími přáteli jsou chlapíci Blitzen a Hearthstone. Ale on je nebere jako své přátele. Oni jsou pro něj ta pravá rodina! Společně přežívají na ulici a pomáhají si. Ale jednoho dne se vše změní!

Od svých přátel zjišťuje, že ho kdosi hledá po celém městě a rozdává letáky s jeho podobiznou. Kdo ho může hledat a hlavně proč? Magnus se rozhodne najít tyto (a jiné) informace v residenci svého strýce Randolpha. Má však na paměti, že pokud ho potká, nesmí se s ním vybavovat a musí okamžitě odejít. Jeho rodina je totiž mezi sebou rozhádaná po celých 10 let.

V Randolphově pracovně je spousta zvláštních artefaktů, předmětů a dokumentů, které Magnusovi vůbec nedávají smysl. Jenže pak se objeví sám Randolph a varuje ho. Musí okamžitě pryč, utéct z města a to hodně daleko! Někdo ho chce totiž zabít.

Magnus (ač nerad) poslechne svého strýce a utíká spolu s ním pryč z residence. Ta po krátké chvíli vybuchuje, ale to už ho strýc odvádí směrem k mostu. Neustále si pro sebe něco mumlá, říká, že vše je špatně a že se to nedá stihnout včas .

Poté (k Magnusově překvapení) mu začíná vyprávět povídky o jeho otci. Podle něj je to severský bůh a Magnus patří mezi vyvolené. Musí získat prastarý meč léta, který může zvrátit průběh blížící se války – Ragnaröku (neboli Den zkázy).mg

Magnus zjišťuje, že je odolný vůči ohni a že všechny legendy o severských bozích jsou pravdivé. Dokázal vylovit prastarý meč z řeky Charles, jenže není sám, kdo po tomto meči tolik touží – na scéně se objevuje záhadný bojovník Surt, který (jak už nám název první kapitoly napovídá) Magnuse zabije.

Meč se ztratí. Magnus je mrtvý. Objevuje se v záhadném hotelu Valhala. Kdo a co je vlastně Magnus Chase zač? Dokáže se vrátit z říše mrtvých zpět, aby našel ztracený meč léta? K čemu tento meč vlastně je? Kdo je jeho skutečný otec? Je to snad Ódin či Loki? Nebo někdo úplně jiný? Kdo v tomto záhadném světě nakonec zradí? Jaké spojení existuje mezi ním a vlky? Co se stalo s jeho matkou a proti komu se blíží obávaná válka? Jak může díky prastarému meči zvítězit?

Jaký osud čeká Magnuse Chase?

„Odjakživa jsem toužil po nějaké supersíle. Jenom jsem nečekal, že to bude lovení odpadků ze dna řeky.“

„Po tom včerejším fiasku jsem nevěděl, proč mě zve na snídani. Taky jsem nechápal, na co potřebuje zbraně a brnění. Možná se vikingské rohlíky brání.“

magnus-2

NÁZOR:

Magnus Chase se mi od začátku zamlouval a připomínal mi každým coulem Percyho Jacksona. Je stejně tak sympatický jako vtipný a hrdinský. Pomáhají mu jak jeho staří přátelé, tak i ti noví, mezi které patří i záhadná dívka jménem Sam.

I když se v této knize příliš romantických chvil nedočkáme, necháme se překvapit v dalších dílech. Snad se v tomto směru Riordan polepší.

Co se týče samotné knihy – četla se mi opravdu velmi dobře. Díky častým vtipným hláškám a uvolněnému stylu psaní jsem si knihu patřičně užila a zároveň si u ní i oddychla. I když je kniha určena pro mladší čtenáře, vůbec mě to neodradilo, ba naopak. Kniha si mě získala první stránkou a přesvědčila mě o jedinečnosti autorova stylu na její poslední stránce. Knihu mohu s čistým svědomím doporučit všem, hlavně milovníkům Riordanových knižních sérií! 

„O mostě Bifröst už jsem slyšel. V mé pohádkové knížce to byl sedmibarevný pastelový oblouk, u kterého tancovali rozjaření králíčci.“

magnus1

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment :))

Péťa 🙂

HODNOCENÍ 10/10

 

„Wrongly chosen, wrongly slain.

A hero Valhalla cannot contain.“

 

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s