SNÍŽKOVA DOBRODRUŽSTVÍ

sssAutor: Michaela Burdová

Nakladatelství: Fragment

Žánr: Literatura česká, Sci-fi a fantasy, Pro děti a mládež

Rok vydání: 2016

Počet stran: 164

Snížek je kočkoroh. Spokojeně si žije u Veragina, u kterého má zajištěn neomezený přísun jídla a spát může, kdykoli se mu zachce. Se vším je ale konec, když se nechá vlákat do pasti a probudí se zavřený v kleci. Drkotající vůz a nerudný trpaslík ho vezou neznámo kam.
Když Veragin zjistí, že Snížek zmizel, vydává se ho hledat. Během cesty pozoruje, že se v zemi dějí zvláštní věci. Všude mizí kočkorohové a povídá se, že si na nich ve svých hodovních síních pochutnávají trpaslíci. Jenže trpaslíci nikdy neopustili své Měsíční hory. Tak proč právě teď a proč zrovna kočkorozi?
Zdá se, že se objevilo zlo, které nepochází z této země. Aby ho Veragin zastavil, musí obnovit dávné přátelství s elfy a otevřít tak staré rány a vzpomínky, které měly zůstat zapomenuty.

A je to tady! Dočkali jsme se pokračování fantasy série Poselství jednorožců od české autorky Michaely Burdové :)) Sice v kratším provedení, ale to vůbec nevadí, protože k tomuto příběhu by se ani více stránek nehodilo. Vše by bylo až moc zdlouhavé a ne tak krásně a procítěně popsané.

O Poselství jednorožců ve zkratce:

Tato kniha vypráví o Snížkovi Chrabrém, kočkorohu, který je zároveň nejlepším přítelem Veragina.

Přesně před třemi lety se z Etelwenu vytratil jeden z mnoha vzácných jednorožců, kteří hlídali říši Lilandgarii před zlou magií, nepřáteli a armádou zrůd. Když se jednorožec ztratil, rovnováha dobra byla porušena a zlo toho samozřejmě využilo. Nastoupil Valgar, zlý král a čaroděj, který si chtěl tuto říši podmanit.

Proto byla povolaná princezna Aranis, která vládla magickou mocí, aby ho zastavila. S pomocí svých dobrých přátel, elfů, se vydává na dobrodružnou a zároveň nebezpečnou cestu za posvátným jednorožcem.

Na cestě potkávají Veragina, který se chce k jejich družině připojit a pomoci zachránit říši. Skrývá však jedno velké a temné tajemství, které ohrozí jejich celou výpravu. Musejí se bránit proti jeho pomstychtivému bratru, Maxarelovi, který nepřestane, dokud nezabije Aranis, nezlomí jednorožce a nepřivede svého bratra zpět na temnou stranu.

Na cestě ztrácejí své přátele, ale také získávají nová a silná spojenectví, která vydrží po celý život! A mezi Aranis a Veraginem se začíná tvořit láskou posílené pouto, které už nikdo nikdy nepřetrhne. Nebo tomu přece jenom zabrání Veraginovo tajemství?

poselstvi2

V tomto pokračování se dozvídáme, že Veragina neustále navštěvují sny o krásné dívce (teď už královně) Aranis. Jaké je jeho zklamání, když po probuzení zjišťuje, že to byl pouhý sen. Vrací se do reality, kde je učněm čaroděje Orlina. Veragin však nikdy nebyl dobrý v poslouchání příkazů, rozkazů a úkolů a proto se cítí nešťastně. Potřebuje více volnosti, cestování po kraji, dokonce i špetku toho neškodného boje – meč proti meči – než neustále zůstávat na jednom místě.

Snížkovi však tento způsob života nijak nevadí, ba naopak. Hoví si na svém polštáři, nechává si nosit pěkně propečená kuřátka a další dobroty a všem okolo vypráví, jaký je vlastně velký hrdina. Vždyť byl v družině, která zachránila celou říši!

Jenže mu nedochází, že nikdo o kočkorohu, který pomohl zachránit Lilandgarii, neslyšel. A když je Veragin pozván ke králi a příteli Falienovi na oběd, Snížek utíká do města. Jaké je ale jeho překvapení, když je lapen do pasti a vedle něj v kleci trčí další kočkoroh, Samahu.

V daleké zemi za mořem žije královna Aranis, která s pomocí Nejvyšších elfů vytvořila tajemný portál. Díky němu se totiž dostanete kamkoliv na světě. Jaké je však její překvapení, když ji jeden z elfů zradí a projde portálem do Lilandgarie.

Aranis spolu s Lavril se chystá projít do této říše portálem, aby zabránila blížící se válce a varovala ostatní. A možná má Aranis i jiný důvod, proč vytvořila portál…!

Když Veragin zjistí, že byl Snížek unesen, okamžitě vyráží na strastiplnou cestu. To co po cestě nachází mu však vyráží dech. Vesnice jsou vyvražděné, nikdo nezůstal naživu. Procházejí se tu obří nestvůry a Veragin na ně sám nestačí! Potřebuje pomoc. Jenže jak má zastavit armádu nestvůr, chytit elfího zrádce a ještě k tomu najít Snížka včas?

Dozvídáme se, že kočkorohy unášejí trpaslíci žijící v Měsíčních horách. Proč je unášejí a proč právě teď? A jakého konkrétního kočkoroha hledají? S kým jsou spolčeni a kdo je vlastně elfí zrádce? Stane se ze Snížka konečně ten pravý hrdina, za kterého se celou dobu vydával? I zde se opět podíváme za posvátnými jednorožci, navštívíme staré přátele i nové a dozvíme se, jak to všechno nakonec dopadne. Dojde k další válce v Lilandgarii?

poselstvi

NÁZOR:

Knížka se mi opravdu hodně líbila! Nemohla jsem se dočkat, až se na scéně opět objeví Aranis s Veraginem. Jak se k sobě budou chovat? Zůstanou spolu, i když je od sebe dělí nekonečné moře?

Knížka se díky svému menšímu počtu stran krásně četla. Je to příjemná oddechovka, která konečně uzavřela sérii Poselství jednorožců. Také jsem byla moc ráda za nádherné autorčiny ilustrace.

Knížku doporučuji všem fanouškům Michaely Burdové, ale i těm, kteří sérii jednorožců ještě nečetli. Doufám, že jsem Vás aspoň trošku navnadila na tuto fantasy sérii a že se Vám bude líbit stejně, jako mně!

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji internetovému knihkupectví Dobréknihy.cz :))

Péťa 🙂

HODNOCENÍ 8/10

 

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s