ČÁRY ŽIVOTA

čáry.jpg

Autor: Veronica Roth

Nakladatelství: CooBoo

Žánr: Literatura světová, Sci-fi a fantasy, Pro děti a mládež

Rok vydání: 2017

Počet stran: 424

Ve světě, kde vládne násilí a právo silnějšího, kde mnozí trpí, má každý člověk zvláštní dar. Akos a Cyra jsou pro ten svůj zneužíváni. Cyra má dar bolesti a síly a její bratr, tyran vládnoucí celému válečnickému národu, její sílu používá k tyranizování nepřátel. Akos pochází z mírumilovného národa a pro rodinu by obětoval i vlastní život. Dokáže si Cyra s Akosem navzájem pomoci, nebo přinese jeden druhému zkázu?

Veronica Roth nás zavádí do nového světa, kde proti sobě stojí dva hlavní kmeny – Thuvhesové a Šotetové. Dva hlavní hrdinové tohoto příběhu pocházejí právě z těchto znepřátelených kmenů. Akos Kereseth jako Thuvhes a Cyra Noavek jako Šotet. Zde můžeme vidět podobnost příběhu mezi Romeem a Julií, kteří pocházejí také ze znepřátelených kmenů.
V tomto světě, v této galaxii se narodí pouze hrstka vyvolených, která vládne zvláštním darem a kterým je předurčený osud.

A právě tohoto osudu se Ryzek Noavek, nový král Šotetů, bojí. Je mu předurčená brzká smrt jedním služebníkem v jeho řadách, a tak se jeho strach přemění v šílenství. Orákula, která dokáží předpovídat budoucnost, na každé planetě buď zahynula nebo se před tímto tyranem schovávají. Takové štěstí ovšem nemá rodina Akose, jehož matka je také orákulem.
Jednoho dne si pro jeho matku přijde Vas, válečník vyslaný Ryzkem. Jaké je však jeho překvapení, když zjistí, že orákulum zmizelo a zanechalo po sobě dva své syny (Akose a Eijeha) a dceru Cisi. Protože se dozvídá velmi zajímavé informace o těchto chlapcích a ví, že budou jeho králi velmi užiteční, oba chlapce unáší.

Ale ani Ryzek není bez rodiny. Kdysi míval matku, kterou velmi miloval, a svého otce, kterého bezmezně poslouchal. Staral se také o svoji mladší sestru Cyru a zdálo se, že mají všichni společně silné pouto. To vše se ale změnilo, když se u Cyry objevil její dar. Dar působit jiným lidem bolest, kterou i sama neustále cítí.

Její bratr se po smrti rodičů změnil v tyrana, maniaka, zabijáka. Využívá Cyřin dar pro tyranizování a zastrašování nejen svých nepřátel, ale i přátel. Aby trochu zmírnil Cyřinu každodenní bolest, stává se jejím sluhou Akos, který má schopnost přerušit proud a tím i její bolest.

Samozřejmě že si zprvu vůbec nepadnou do oka, ale později zjišťují, že se z nich stává dobře sehraný tým, kterému velmi záleží na tom druhém. Jenže jejich vzájemné city jsou zároveň tou největší slabostí, které může kdokoliv využít. A také využije!

vr.jpg

 

NÁZOR:

Po pravdě řečeno jsem se do příběhu nemohla chvíli začíst. Hned na začátku jste vrženi do víru divných a především dlouhých jmen a názvů, snažíte se pochopit, jak je jejich svět chaosně rozdělený a jaké rodiny patří k jakému kmeni.

Když to pak vše pochopíte a zapamatujete si, můžete si v klidu začít užívat příběh s dávkou napětí, bojů, násilí a bolesti. Autorka zde nezapomíná na lásku, která je zde naprosto zakázaná. Jak se ale říká zakázané ovoce chutná nejlépe, a tak si láska najde cestičku i k našim mladým hrdinům.

 

Na příběh se díváme ze dvou odlišných úhlů. Kapitoly jsou pojmenovány podle hlavních postav (tedy Akose a Cyry), kteří jsou zároveň hlavními vypravěči. Nečekejme však Cyru, jako dívku v nesnázích, a Akose, jako chrabrého rytíře na koni.

Autorka zde Cyru vykreslila jako odvážnou, nebojácnou a (především díky svému daru) velmi nebezpečnou dívku, které se všichni bojí. Akos je na druhou stranu citlivý mladík, který miluje svoji rodinu a je pevně rozhodnutý udělat vše na světě, aby zachránil svého bratra a bezpečně ho přivedl domů.

Autorka se zde spíše věnuje rozrůstajícímu se šílenství Ryzka a snahy všech ostatních kmenů tajně se spojit a sesadit tohoto tyrana. Láska je zde řešena až na druhém místě, což může být pro některé čtenáře příjemnou změnou.

Vesmírné sci-fi od autorky Veronicy Rothové je opravdu příjemným překvapením, které mě velmi zaujalo, nadchlo svým zajímavým a poutavým příběhem a nepustilo moji zvědavost až do konce poslední stránky.
Příběh se četl sám od sebe a to velmi rychle! Kromě pomalejšího začátku jsem si knihu velmi užila a už se nemůžu dočkat na druhý a zároveň poslední díl této dilogie Čáry života!

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji internetovému knihkupectví eReading.cz

Péťa 🙂

nazev

Hodnocení 8/10

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s