GRIŠA: SVĚTLO A STÍNY

grAutor: Leigh Bardugo

Nakladatelství: Fragment

Žánr: Literatura světová, Sci-fi, Dívčí romány

Rok vydání: 2017

Počet stran: 312

Ravka, kdysi mocná a hrdá země, se otřásá v základech. Pás neprostupné temnoty obývaný krvežíznivými nestvůrami, ji rozdělil na dvě části. Její budoucnost leží v rukou nic netušící dívky…

Alina nikdy v ničem nevynikala. O to víc je překvapena silou, která se projeví v okamžiku, kdy je se svým regimentem napadena a jejímu nejlepšímu příteli hrozí smrt. Jejích výjimečných schopností si všimnou na nejvyšších místech a dívka je dopravena na královský dvůr, kde se má naučit ovládat své dosud nezkrocené schopnosti. Má se stát grišou – členkou privilegované vrstvy mágů a kouzelníků.
Jenže nic v tomto světě plném přetvářky není tak, jak se jí snaží namluvit. Alina proniká do tajemného společenství grišů a poznává blíž i jejich nejvyššího mága, okouzlujícího Temnyje. Postupně přichází na to, že vše, co se kolem ní děje, má jediný cíl. Zneužít její jedinečnou moc proti celé zemi i proti ní samotné. Pokud se nechce stát loutkou v rukou zla, musí uprchnout. Jediná možná cesta však vede tam, kam se jiní neodvažují. K pásu neprostupné temnoty…

Knížka se zabývá životním příběhem dvou válečných sirotků – Aliny Starkové a Maljena Oretseva. Oba vyrůstávají v domě vévody Keramsova – válečného hrdiny, který se vrátil z fronty a přeměnil své panství na sirotčinec a domov pro válečné vdovy. Stávají se z nich nerozluční přátelé, kteří se neustále honili vévodovým palácem z jedné místnosti do druhé, schovávali se a odposlouchávali hovory jiných lidí.

Když se z nich o několik let později stávají mladí lidé, podstupují vojenský výcvik v Poliznaji. Alina se stává kartografkou a Mal je výjimečným stopařem. Pochodují se svým regimentem do Vrásy stínů – místa, kde je nečeká nic jiného, než smrt prostřednictvím nestvůr Volker (okřídlených zrůd, požírajících lidské maso). Na cestě je také doprovází Temnyj, po králi druhý nejmocnější muž na světě.

Alina sama cítí velký strach z blížící se Vrásy stínů. Ví, že se tam stane něco velmi zlého. Ale protože je Mal po jejím boku, vše pouští z hlavy. Ví, že kdyby se něco stalo, Mal jí bude vždycky krýt záda a ona jemu. Začíná si však uvědomovat, že k Malovi už delší dobu cítí něco mnohem víc, než jen přátelství. Jenže se bojí, že on nebude její city opětovat.

Přichází den D, kdy pochodují přes Vrásu stínů. Dochází k velké tragédii, kdy je napadnou Volkry. Alina nevědomky použije jakousi nadpřirozenou sílu, která po krvavém běsnění všechny Volkry vyžene. Tím se pozornost Temnyje upoutá pouze na ni. Stává se Grišou! Stává se jedinou světlonoškou na světě za několik tisíc let!

V rychlosti a tajnosti je odvezena do Malého paláce, kde se učí ovládat a používat svoji nově objevenou moc. Ale protože je mnohem silnější, než ostatní Grišy v učení, stává se terčem posměchu, nedůvěry, nepřátelství. Ale i zde v nepřátelském světě se dokážou najít přátelé, kteří Vám pomáhají dostat se dál. A začíná si uvědomovat, že Temnyj přece jenom nebude tak chladný a odměřený, jak se může na první pohled zdát. Zdá se totiž že ani ona jemu není lhostejná.

I přesto všechno se Alině velmi stýská po Malovi a dřívějším životě. Protože zde v Malém paláci se nachází spousta intrik a lží. A když zjistí krutou pravdu a odhalí bolestnou zradu, je nucena prchnout z paláce a bojovat o svůj život. Na cestě nachází spojence a společně se vydávají na velmi nebezpečnou misi – zachránit kouzelnou bytost, Bílého jelena. Protože když se dostane do špatných rukou, svět bude navždy ztracen!

NÁZOR:
Tato kniha mě velmi překvapila! Tento svět jsem si zamilovala od první věty a doslova jsem tento příběh “hltala“. Neuvěřitelně napínavý příběh plný akce, zvratů, lásky a především nepředvídatelných událostí. Hlavní postavy jsem si okamžitě oblíbila a soucítila s jejich odloučením či s dalšími bolestnými událostmi.

Od knihy jsem se nemohla odtrhnout, nový svět Vás zaujme svými tradicemi, historií a bojem mezi dobrem a zlem. Je skvělé, jak každý v tomto světě má určenou roli – někteří jsou ranhojiči, jiní zas smrtonoši, další pak stopaři, lučištníci nebo materiálčici.

Knížku vřele doporučuji všem milovníkům sci-fi a dobrodružných žánrů! :)) Autorka nasadila laťku velmi vysoko a proto si myslím, že se máme u dalších dílů ještě na co těšit!

„Pomalu jsem otevřela oči a snažila se vstřebat tu nevýslovně hrůznou scénu před sebou.
Chtěla jsem křičet, ale z úst mi nevyšel ani hlásek.
Muž na mně byl rozpůlený vedví.“

Ohlasy na knihu:
„Bardugo dokázala dostat do jediné knihy všechno: úžasný příběh, dojemnou romanci a neuvěřitelné tajemno.“
Rick Riordan, autor bestsellerové série Percy Jackson

„Příběh se odehrává ve fascinujícím a originálním světě bohatém na detaily. Griša – Světlo a stíny je výjimečná kniha, nepodobá se ničemu, co jsem doposud četla.“
Veronica Rothová, autorka bestsellerové série Divergence

Péťa 🙂

HODNOCENÍ 10/10

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s