SIRÉNA

sss.jpeg

Autor: Kiera Cass

Nakladatelství: CooBoo

Žánr:  Literatura světová, Fantasy, Dívčí romány

Rok vydání: 2017

Počet stran: 304

Oceán zachránil Kahlen před smrtí. Je to už dávno, co ji nenechal utonout, a od té doby mu slouží jako siréna. Svým zpěvem láká bezpočet neznámých do hlubin moře, aby tak splatila dluh. Může se pohybovat také na zemi mezi lidmi, ale protože by i jediným slovem mohla způsobit smrt, musí držet jazyk za zuby. Dívá se, jak žijí obyčejní lidé a těší se, až bude taky smět hlasitě mluvit, smát se a svobodně žít. Je smířená se samotou až do konce služby… ale pak se seznámí s Akinlim. Je to kluk, který má všechno, o čem kdy snila. Vypadá dobře, je srdečný, vtipný a bezprostřední, zajímá ho nejenom její krása. Všemožně se s ní snaží komunikovat, úžasně si rozumějí a vztah mezi nimi rychle přeroste kamarádství. Ať chtějí nebo ne, jsou spojeni poutem lásky… A Kahlen chce. Jsou tu však pravidla daná Oceánem a zamilovat se do člověka? To by jistě žádná siréna neměla. Bude muset Akinliho opustit. Žádný člověk nesmí v životě poznat mořský svět sirén. Jenomže poprvé po létech poslušnosti je Kahlen rozhodnutá následovat hlas srdce.
Kahlen pochází z velmi bohaté rodiny. Když se však vydávají s rodinou na výlet lodí, stane se tragédie. Všichni pasažéři uslyší vábivý melodický hlas, který je láká na horní palubu směrem k zábradlí. Jako zhypnotizovaní, skáčou pasažéři přes palubu do moře, kde se utopí. I Kahlen a její rodinu potká tento osud. Jenže Kahlen jako jediná tuto tragédii přežije. Zjistí, že jejími zachránkyněmi jsou sirény Marilyn a Aisling. Aby mohla žít, přijme 100 letou službu Oceánu jako siréna. Jednou za čas bude lákat svým zpěvem pasažéry přes palubu lodí stejně tak, jak se to stalo při jejím osudném výletu.

Ale protože má Kahlen velké srdce, tak si o každé ztroskotané lodi dělává záznamy. Shání informace zemřelých pasažérů, aby na ně nikdy nezapomněla. Musí je ale schovávat před svými kamarádkami, sirénami, se kterými již 80 let žije. Jsou jimi Miaka a Elizabeth.
Protože je jejich hlas zrádný, nesmí promluvit s žádným člověkem. A tak jsou odsouzeny k mlčenlivému společenskému životu. Kahlen předstírá, že je němá a snaží se na sebe neupoutat příliš pozornosti.

Jednoho dne ji v knihovně potká mladík jménem Akinli, kterému se velmi líbí. Neodradí ho ani to, že je Kahlen němá. I když naše mladá siréna ví, že by s ním neměla udržovat kontakt, nemůže si pomoct. Začínají si spolu psát, poté se setkají před univerzitou a nakonec spolu jdou na rande.

Jenže Kahlen ví, že se její nová známost nebude Oceánu líbit. Za nějaký čas musí každá siréna vstoupit do moře, kde jí Oceán přečte myšlenky a kontroluje jejich práci. Pokud nesplní úkol, nebo poruší jeho zásady, usmrtí je. Kahlen se proto snaží vše tajit. Nakonec ale zjišťuje, že až vyprší její dluh Oceánu, tak ji promění zpátky v člověka s jednou podmínkou – vymaže jí paměť, aby nemohla prozradit tajemství sirén.

A protože by si kvůli tomu nepamatovala Akinliho, opouští ho a odstěhuje se se sirénami do jiného města. Jenže jejich odloučení má za následek neustálé deprese a sirény o ni začínají mít velký strach. Když ale Oceán přijde na jejich vztah, musí Kahlen přijmout až příliš krutý trest!

Tím vše ale zdaleka nekončí – Kahlen začíná mít problém s dýcháním pod vodou, neustále je slabá, má horečky, ale nikdo neví, jaký lék by jí pomohl. A co je horší – zdá se, že i Akinli má stejné příznaky nemoci.
O jakou nemoc vlastně jde? Existuje vůbec nějaký lék, když ho ani Oceán nemůže najít? Jak dopadne zakázaná láska Kahlen a Akinliho?

NÁZOR:
Na tuto knihu mám rozporuplné názory.

Jaké jsou zde plusy? Moc se mi líbil popsaný vztah Oceánu a Kahlen. Vůbec jsem nečekala, že sirény budou skrz myšlenky mluvit s Oceánem, který je dokáže svými vlnami obejmout. Proto mě také očarovaly monology Oceánu a díky tomu máme možnost nahlédnout i do jeho myšlení, názorů, vzpomínek. Také se mi líbilo, že mohly sirény vejít do moře a jen tak si tam ustlat na celou noc 🙂
Dále se mi velmi líbil vztah Kahlen s Akinlim. Sice mi nepřirostl až tak moc k srdci, ale jeho snaha komunikovat s němou dívkou, byla dojemná. Vždy se snažil o jakoukoliv konverzaci, navést lepší náladu do jejich pochmurného dne a když Kahlen zmizela, nikdy na ni nezapomněl.

No a mínusy? Abych pravdu řekla, nemám z knihy vlastně žádný pocit. Ani dobrý ani špatný. Což by se u dobrých knih stávat nemělo. Myslím si, že z tak zajímavého tématu, jako jsou sirény, se dalo vytěžit mnohem více. Celá kniha byla totiž prakticky jen o tom, jak se Kahlen neustále stýská po Akinlim, jaké má chudinka deprese, jak nemůže žít a jak je všechno nespravedlivé.

Bylo by určitě lepší, kdyby se autorka více zaměřila na vlastnosti sirén, především na jejich vábivý hlas. V tomto příběhu totiž sirény použili svůj hlas (na vábení lodí do záhuby) pouze jednou a to je sakra málo na knihu o Sirénách. Čekala jsem více akce, napětí, dobrodružství. Autorka zde mohla například vymyslet situaci, kdy by hrozilo odhalení sirén a tím tak nabrat na síle příběhu.

Bohužel, dalo by se říci, že tato kniha má společného s tématem sirén pouze jedno – název knihy. Sice se zde dozvídáme něco málo o sirénách (jak vznikají a co mají za úkoly) ale to je asi tak všechno. Kniha se prostě zabývá pouze citem Kahlen k Akinlim a to je podle mě žalostně málo a je to velká škoda. Takže za mě byl tento příběh bohužel zklamáním.

Uvidíme, jestli se autorka v budoucnosti polepší ve svých dalších příbězích:))

siren.jpg
Péťa 🙂

HODNOCENÍ 4/10

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s