SMLOUVA NA ŽIVOT

smlouva.jpg

Autor: Marko Kloos

Nakladatelství: Fantom print

Žánr:  Romány, Sci-fi, Fantasy

Rok vydání: 2017

Počet stran: 272

Skvělá military sci-fi v duchu legendární Hvězdné pěchoty nebo novější Války starého muže.

Píše se rok 2108 a Severoamerické společenství praská ve švech. Nemajetní občané, jako je Andrew Grayson, mají jen dvě možnosti, jak uniknout z obytných komplexů, plných zločinu a špinavého obchodu, kde je člověk odkázán na příděl dvou tisíc kalorií, obsažených v jídle bez chuti.
První možností je vyhrát v loterii a získat letenku na některou z mimozemských kolonií. Druhou možností je vstoupit do služby.
Výhra v loterii je vzdáleným snem, a tak se Andrew rozhodne dát se k ozbrojeným složkám s vidinou pořádného jídla, slušného žoldu a nakonec možná i letenky pryč ze Země. Jakmile však zahájí zdánlivě slibnou kariéru, brzy zjišťuje, že dobré jídlo a kvalitní zdravotní péče jsou draze vykoupeny… a že v osídlené galaxii číhá daleko větší nebezpečí, než jaké představují vojenští byrokraté nebo gangy, ovládající chudinské čtvrti.

 
Andrew Grayson je 21 letý mladík, který se stává absolventem státní vysoké školy. Se svojí matkou žije ve Veřejné obytné čtvrti zvané VOČ. Tato chudinská čtvrť je velmi nebezpečná díky kriminalitě a občanů s nelegálně drženými zbraněmi. Jídlo je zde velkou vzácností a proto si občané navzájem vyměňují věci za přídělové lístky na potraviny a prášky.
Andrew už se nemůže dál dívat na svoji ubohou matku, která je den co den přepracovaná a rozhodne se s touto situací jednou pro vždy skoncovat. Rozhodne se přidat k vojákům do Severoamerického společenství (SA).

Připraven změnit svůj život, získat peníze a koupit si za ně letenku na koloniální loď, začíná svůj výcvik společně s četou 1066. Nemůže však zapomenout na tajemná slova staré ženy, varující ho před SA a jejich zradou.

Seznamuje se se svými přáteli Riccim, Hamiltonovou, Garciou, Cunninghamovou a nejvíce si rozumí s dívkou Halleyovou. Jenže výcvik není procházka růžovým sadem – spousta rekrutů už po prvních dnech dobrovolně odchází. Andrew si přeje od armády jediné – až je budou přidělovat k novým pozicím, chce se dostat co nejdál od Země.

Přichází ale zklamání – dvanáct rekrutů putuje do vesmíru, zatímco on jediný dostává práci na Zemi. Zklamaný z rozloučení s Halleyovou se vydává vstříc novému dobrodružství – do Teritoriální armády. Všichni tvrdí, že pracovat pro TA je velmi nebezpečný úkol. Proč byl pro něj vybrán zrovna on? Je opravdu tak dobrý v boji? Proti komu na Zemi začíná válka? Dokáží vůbec zvítězit proti tak silným soupeřům? V ohrožení totiž není pouze Země, ale i celý vesmír!

lod.jpg

NÁZOR:
První díl Smlouva na život nové série Přední linie je velmi propracovaná military sci-fi. Autor Marco Kloos zde poukazuje, že má opravdu bohaté zkušenosti s armádou, neboť velmi přesvědčivě a barvitě popisuje vše okolo výcviku, vybavení výstroje, zbraní, hodnostech a taktice. Jeho popis bojových scén je velmi napínavý, plný zvratů a akcí a Vy máte pocit, jako byste tam v tu chvíli byli s četou také a bojovali až do posledního dechu.

Příběh nezaostává, čte se svižně, především díky tomu, že se v každé kapitole něco děje a nejde pouze o nudné popisování prostředí či jiných míst, kde se Andrew v průběhu knihy nachází.
Hlavního hrdinu Graysona jsem si oblíbila, ale mrzelo mě, že tam měl příliš málo přímé řeči, monologu. Sice se dozvídáme vše o jeho osobě i to, co si myslí v průběhu děje, ale rozhovory – s přáteli, rodinou, s Halleyovou a dalšími postavami – tak těch tu bylo opravdu málo.

Autor zde moc nerozebírá charaktery ostatních postav, takže se může některým z Vás stát, že k nim moc nepřilnete, nenajdete k nim žádnou citovou vazbu, nepřirostou Vám k srdci. To se mi stalo například s Halleyovou. Nebyla mi nesympatická, ale ani sympatická. Prostě jsem ji brala jako velmi dobrou kamarádku hlavního hrdiny, ale nesoucítila jsem s ní. Za to jsem si velmi oblíbila jeho ostatní přátele z čety 1066 a později i z Teritoriální armády.

Příběh bych doporučila všem fanouškům vojenské fikce, sci-fi a fantasy :)) Byla to příjemná změna žánru a další díl si určitě přečtu!

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji internetovému knihkupectví eReading.cz

Péťa 🙂

HODNOCENÍ 7/10

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s