DEVĚT DNÍ

dd.jpg

Autor: Zuzana Strachotová

Nakladatelství: Fantom Print

Žánr: Romány, Literatura česká, Sci-fi

Rok vydání: 2017

Počet stran: 320

Věřit a nepochybovat. Lee Parker věří, Sera Trantorová věří – pouze každý něčemu jinému. Vleklé války nejen že měly fatální dopad na tvář přírody, ale rozdělily lidstvo na dva nesmiřitelné tábory. Životním krédem kněžích je askeze. Hlavními hodnotami jsou čistota, zbožnost a také absence citu. Proti této nesmyslné víře stojí Povstalci, kteří bojují za návrat původního světa. A jejich přesvědčení je neméně houževnaté, jak brzy na vlastní kůži pocítí Parker, nejlepší voják z elitní jednotky Jestřábů a vykonavatel kněžské vůle, který má jasný úkol: přivést do Citadely Povstalkyni Seru živou. Ovšem ani Seřiny pevně vštěpované morální zásady nezůstanou ušetřeny tvrdé zkoušky. Brzy však oba shledají, že uprostřed nezmapované divočiny budou muset čelit novému nebezpečí – záhadnému atmosférickému jevu známému jako Růžová bouře, z jejíchž purpurových blesků dosud nevyšel nikdo živý. Budou Sera s Leem první a budou to ještě vůbec oni? Otočil se snad svět naruby, nebo byl takový i předtím? Dva úhly pohledu, dvě přesvědčení. A pravda ukrytá někde úplně jinde.

Věřit a nepochybovat!

Nacházíme se ve světě Sabrie, kde v hlavním městě Citadela vládne kruh pěti kněží v čele s otcem Felebiusem. Obyvatelé musejí dodržovat přísný styl života a nikdy nezradit víru, ve kterou mají věřit.
Proti této víře však stojí Povstalci, kteří žijí hluboko v nebezpečné džungli. Tam také mají i svoji základnu. Snaží se Citadele co nejvíce škodit, i když za to platí až příliš vysokou cenu.
K ochraně Citadely jsou vycvičeni ti nejlepší agenti z elitní jednotky Jestřábů, mezi něž patří také voják Lee Parker. Už od svého mládí byl vedený k absenci citů při své práci, jenže jeho nová mise ho donutí k pravému opaku. Nepředpokládal totiž, že potká někoho tak jedinečného a zvláštního, jako je právě Sera.

Otec Felebius nařídil Parkerovi, aby Seru dopadl a přivedl zpět do Citadely k výslechu. Sera totiž skrývá velmi důležité informace, které by mohly pomoci k vítězství Citadely nad Povstalci. A tak začíná lov.
Felebius v Parkerovi nemá pochyby. Jenže Parker nečekal, že Seru bude tolik obtížné chytit a odvést zpět. Musejí přežít sérii smrtelných nástrah a nebezpečí a navzájem si důvěřovat a krýt záda. Lee začíná Seru více poznávat a dochází mu, že víra Citadely nese mnoho lží…

Schyluje se k válce mezi Citadelou a Povstalci, kterých je značně méně. Kdo v této situaci zradí a v jakých osobách naopak najdou překvapivé spojence? Jakou stranu si Lee vybere a jsou opravdu Povstalci o tolik lepší, než Citadela?

NÁZOR:

Tako kniha pro mě byla příjemným překvapením. Už od první stránky na Vás dýchne akční atmosféra, která Vás doprovází až do konce poslední stránky. V každé kapitole se neustále něco děje a Vy jen přemýšlíte, co dalšího si pro Vás autorka připravila. Toužíte po dalších informacích a od čtení se nechcete odtrhnout.

Co mě na knize hned na začátku příjemně překvapilo, byl styl, kterým autorka psala svůj příběh. V knize se nejvíce dočkáte popisu akcí, situací a prostředí, než přímé řeči (kterou zde uvidíte opravdu jen občas). To mi přišlo jako vítaná změna oproti jiným dnešním knihám.

Díky častým popisům můžeme totiž lépe pochopit myšlenkové pochody našich hlavních postava a lépe se tak do jejich situace vcítit.
Postapokalyptický svět se mi líbil, především nebezpečná džungle, přes kterou museli Lee se Serou postupovat, nová flora a fauna (vooky, vlkum, turipalmy), o kterých nikde jinde číst určitě nebudete a především mě zaujala smrtící Růžová bouře, kterou ještě nikdo nikdy nepřežil.

Na začátku nás autorka vhodí přímo do akce a proto se o minulosti hlavních postav a o tom, jak se dostali až do této zapeklité situace, dozvídáme postupně při jejich putování. Některé důležité informace nám tak autorka odhalí až ke konci knihy.
Kapitoly máme rozdělené jak z pohledu Sery, tak z pohledu Parkera. Jsou také doplňovány tzv. vysíláním Citadelského přenosu a později také i minulostí jedné z postav.

Lee a Sera jsou dva VELKÉ protiklady, kteří se snaží tomu druhému uškodit, ale postupem času zjišťují, že jejich protějšek má přece jenom něco do sebe a že vzájemnou přitažlivost nemůžou ignorovat. Všechny postavy jsem si oblíbila (samozřejmě až na záporáky), a proto nemůžu říct, že mi někdo v tomto příběhu vyloženě nesedl.

Strach z otce Felebiuse jsem měla i já, a proto se Povstalcům vůbec nedivím, že šli proti němu i Citadele :)) Devět dní je opravdu promyšlená a důkladně připravená kniha a mohu ji doporučit nejenom milovníkům postapokalyptických románů :))

Knihu si můžete koupit zde!

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství fantomprint.cz

Péťa 🙂

HODNOCENÍ: 9/10

 

 

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s