LEDOVÁ JAKO SNÍH

ledová jako.jpg

Autor: Danielle Paige

Nakladatelství: Fragment

Žánr:  Literatura světová, Pro děti a mládež, Dívčí romány

Rok vydání: 2017

Počet stran: 296

Sedmnáctiletá Snow žije v přísně hlídané klinice pro duševně choré. Hluboko uvnitř ví, že tam nepatří, ale na život mimo zdi nemocnice si skoro nevzpomíná. Jediné, co má, jsou divné sny. Vlastně ne, ještě má Balea – nejlepšího kamaráda, první lásku, člověka, kterého dokázala zničit jediným polibkem. Když Bale zmizí, Snow nezbývá nic jiného, než se vydat po jeho stopách. S pomocí podivného ošetřovatele, který ji pustí ven, se ocitne v Algidu. V mrazivé zemi, která je s její minulostí spojena víc, než si myslela. Algid je nevyzpytatelný, nebezpečný, plný čarodějnic, zlodějů a osudových setkání. Vládne mu krutý a mocný král. Když Snow zjistí, že jí v žilách koluje jeho krev, je postavena před volbu. Stane se hrdinkou nebo hříšnicí? Královnou nebo chudinkou? Vybere si mrazivou bezcitnost nebo pravou lásku? Úžasný příběh na motivy pohádky Sněhová královna od bestsellerové autorky Danielle Paigeové.

Snow Yardleyová prožila téměř celé dětství ve Whittakerově psychiatrickém ústavu pro duševně choré. Velmi špatně zvládá stres a umí se rozčílit tak jako nikdo jiný. A má to i své následky.

Jediným kamarádem, který jí rozumí, je mladík Bale. Oba dva si navzájem chrání záda před ostatními ošetřovateli a snaží se být co nejvíce spolu. Jenže pak se začnou dít divné věci. Najednou při každém záchvatu vzteku Snow někomu ublíží (proti své vůli) a všude se objevují sněhové vločky. Ve snech ji navštěvuje záhadný mladík, který ji nabádá k nebezpečnému úkolu – musí najít a přejít skrze Strom, bránu do světa Algidu.

Snow mu zprvu vůbec nevěří, jenže když je unesen Bale, začne všemu věřit. V Algidu vládne krutý král Lazar, kterého podle proroctví může porazit pouze Snow a její schopnosti. Snaží se naučit se svými kouzly pracovat, ale má na vše příliš málo času – král se o její existenci dozví a posílá na ni Vymahatele, nejsilnějšího a nejmocnějšího bojovníka v Algidu.

Jaká je skutečná pravda o životě Snow? Má původ v našem světě nebo v  Algidu? Dokáže se vžít do své pravé role a najít spojence, kteří by se k ní přidali v boji proti králi? Dokáže se mu vůbec postavit? Protože pravda, která vychází najevo, je pro Snow až příliš zdrcující. A může všechny její dosavadní plány změnit.

Chytili ji! Vědí, že jsme tady. Kde je Snow? prosil Jagger. Kde je? opakovala Fathom. Bez ní neodejdu. Jsme obklíčení. Nastup do lodi, Jaggere. Ne! protestoval Jagger.

NÁZOR:

Kniha se mi velmi líbila! Zprvu měla pomalejší rozjezd a to tehdy, když nám autorka popisovala Snowin život v ústavu. Bylo to důležité pro pochopení příběhu, ale nebylo to moc záživné. Jakmile se ale Snow dostala skrze Strom do Algidu, příběh se neskutečně rozjel. Čas, kdy Snow strávila s Kaiem a Gerdou, nebo s Jaggerem a Margot jsem si velmi užila.

Nejvíce mě pobavily společné scény Snow s Jaggerem, který měl úžasný smysl pro humor. Jaggera jsem si oblíbila prakticky okamžitě, byl na jednu stranu záhadný zloděj a lhář, na druhou stranu výtečný bojovník plný humoru a především pro Snow skvělým přítelem, který by ji následoval až na konec světa.

Kai byl pro mě typickým tajemným mladíkem, u kterého bylo těžké nahlédnout za jeho falešnou masku a odhalit tak jeho pravé já. Byl na Snow zpočátku chladný a odměřený, neměl ji rád, protože v ní viděl jak hrozbu (v podobě jejích kouzel) tak i obyčejného a neschopného člověka, který prostě krále Lazara porazit nedokáže. Jak se s ním ale Snow postupně sbližovala, změnil Kai svůj názor. Stačilo to však na tolik, aby Snow nakonec přijal takovou, jaká doopravdy je?

Díky milostnému čtyřúhelníku (což mě tedy velmi překvapilo) jsem měla chvílema rozpolcené pocity ohledně toho pravého muže pro Snow. Jak ale příběh plynul dál, tak jsem si nakonec udělala obrázek jejího jedinečného hrdiny :)) A budu jen doufat, že spolu nakonec zůstanou.

Finální bitva byla úžasná, přesně taková, jakou jsem jí čekala. Nebyla krátká a rychle odbytá, ani příliš dlouhá, zkrátka tak akorát. Sešly se zde dvě armády proti sobě, zatímco Snow bojovala proti králi Lazarovi. A nakonec i proti nečekanému nepříteli z jejích řad. Konec byl epický, zvrat událostí jsem vůbec nečekala a tak trochu se zlomeným srdcem čekám na další pokračování :))

Jagger mě zatáhl do jednoho výklenku. „Kdyby to nevyšlo, vypij tohle a mysli na domov.“

„Můj domov je na druhé straně Stromu. “ Podíval se na mě, jako by i bez pomoci kouzla dovedl číst mé myšlenky. „Tak daleko tě nepřenese, jen do Claretu. Přenese tě zpátky ke mně. Slibuju ti, že tě odnese, jen když to budeš opravdu potřebovat. Když nebude existovat žádná jiná možnost.“ Skousla jsem si ret a chvíli nad tím uvažovala. Rychle jsem po lahvičce chňapla.

ledová.jpg

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji internetovému knihkupectví Palmknihy.cz

Péťa 🙂

HODNOCENÍ:  8/10

 

 

 

 

 

 

 

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s